Kto by nechcel byť stále lepší nielen v očiach svojich, ale aj druhých? Naučte sa presvedčiť sami seba aj svoje okolie o tom, že máte hodnoty, ktoré je potrebné oceniť. Keď odhodíte pretvárku sami pred sebou, pôjde to vlastne celkom ľahko.

Realizujte to, kým ste

Podľa psychoterapeuta Michala Mynářa sa dnes mnoho z nás až príliš zaoberá tým, ako pôsobíme na druhých: snažíme sa prispôsobiť tomu, čo je práve v móde, „kupujeme“ si zdanlivé sebavedomie, aby sme patrične zapôsobili. Zabúdame však pritom na svoje vlastné hodnoty. „Keď sa budete poctivo snažiť realizovať to, čo v živote skutočne považujete za dôležité a cenné, budete výnimoční bez toho, aby ste sa o výnimočnosť museli snažiť. Najlepšie sa spoznáte tak, že sa obzriete za tým, aké hodnoty svojím životom napĺňate, teda v zrkadle svojich činov.“ Nepleťte si však činy s úspechmi, to nie je to isté. Pokiaľ vaše činy zodpovedajú vašim hodnotám, dodá vám to sebaistotu aj rešpekt voči sebe samému. A to je moment, kedy podľa odborníka vzniká skutočná charizma. Na rozdiel od povrchného narcizmu ega, ktoré si tak často mýlime so sebavedomím.

Doprajte si voľný čas

Aby ste mohli spoznať sami seba a svoje hodnoty, potrebujete na to čas. Ale siahnite si do svedomia, kedy naposledy ste premýšľali bez toho, aby vám pri tom nehralo rádio, televízia alebo nezvonil telefón? Odhoďte spoločnosťou nastavenú morálku výkonu a povinnosti a buďte aspoň niekedy na svete nie preto, aby ste stále niečo robili, ale aby ste jednoducho boli. Čím ďalej, tým viac odborníkov sa napokon prikláňa k názoru, že je to práve čas pre seba alebo ak chcete trocha lenivosti, ktorá stvorila geniálne osobnosti – poznali sa a vedeli, čo chcú. Pokiaľ nedokážete leňošiť len tak, urobte si z toho povinnosť, ktorú si zapíšete do diára.