Mnoho z nás až v dospelosti pochopilo, ako veľmi sme v detstve spánok podceňovali. A najmä ten poobedňajší. Zvyknete si však aj teraz, občas či pravidelne poobede zdriemnuť? Ak áno, nemusíte sa za to hanbiť, vedci totiž zistili, že v skutočnosti to má mnoho zdravotných benefitov. Tušíte, o aké ide?

Pokiaľ aj vy poobede radi na pár minút zavriete oči, podľa vedcov robíte správne. Podporíte tak zdravé fungovanie mozgu a získate ďalšie benefity.

Fakty miesto sľubov

Nedávna štúdia publikovaná v časopise General Psychiatry priniesla nové poznatky. Podľa nej totiž poobedňajšie zdriemnutie nie je vôbec škodlivé, práve naopak. Pre ľudské zdravie môže byť mimoriadne prospešné. Ako je to možné?

Viacero výskumov potvrdilo, že poobedňajšie zdriemnutie sa u mnohých produktívnych ľudí stáva samozrejmosťou a to najmä preto, že s pribúdajúcim vekom klesá hladina rôznych hormónov, človek sa rýchlejšie unaví a preto pociťuje väčšiu potrebu spánku. Vedci sa však dlho nedokázali zhodnúť na to, či zdriemnutie skutočne zlepšuje celkový zdravotný stav človeka alebo je poobedňajšia únava len akýmsi nebadaným príznakom starnutia.

Zdriemnuť si alebo nie?

Do výskumu, ktorý sa zameral práve na sledovanie dôsledkov poobedňajšieho zdriemnutia, sa zapojilo spolu 2 214 ľudí značne zdravých ľudí, pričom väčšina z nich, teda 1 534 účastníkov si poobede pravidelne doprialo krátky spánok, no zvyšná časť, ktorú tvorilo 680 ľudí, spánok poobede vynechali. Následne bol potom každý účastník podrobený individuálnym testom, ktoré sledovali zdravotný stav. Štúdia uviedla, že počas tohto experimentu trval nočný spánok účastníkov v priemere len 6,5 hodiny. Aké boli výsledky?