Zvyknete si brať osobne každú repliku a urazíte sa kvôli každej poznámke, ktorá sa vás pritom nemusí vôbec týkať? Ste vzťahovační a komplikuje vám to život a prináša množstvo nepohody? Poďme si odpovedať na otázku, prečo to vlastne robíte a ako s tým dokážete prestať.

Odhaľte korene

Ak vám chýba psychická odolnosť, nestačí si nariadiť, že automaticky hodíte všetko, čo vám kto povie, za hlavu. Vzťahovačnosť totiž signalizuje, že s vaším vzťahom k sebe samému nie je niečo v poriadku. „Vzťahovačnosť ukazuje na pochybnosti o sebe samých. Kvôli tomu potom vidíme kritiku a slovné napádanie aj tam, kde v skutočnosti nie sú. Ale ani najjedovatejšie verbálne seknutie nám nemôže ublížiť, pokiaľ nemá spojenca vnútri nás samotných,“ hovorí psychoterapeut Michal Mynář. Takých spojencov môže byť mnoho: nízke sebavedomie, perfekcionizmus, namyslenosť, spoločným koreňom všetkých je neistota. A tej sa treba postaviť.

Pripustite si neistotu

Ako bojovať s neistotou? Už len pripustiť si ju môže mnohé zmeniť. „My sa však väčšinou snažíme o pravý opak. Konfrontovanie s nepríjemnými pocitmi, snažíme sa ich zbaviť, vytesniť ich,“ hovorí odborník. Preto utekáme k myšlienkam na niečo iné alebo k činnosti, kedy sa motivujeme k robeniu vecí, ktoré nám nie sú vlastné, trebárs zabehnúť maratón. A preto tiež fungujú rozptyľovače typu televízia alebo mobilné telefóny. Dajú nám na chvíľu zabudnúť na seba samých, nepríjemné pocity tým však nezmiznú. Kto ich chce poraziť, musí sa naučiť byť sám so sebou, bez knihy, slúchadiel do uší, televízie. Len keď o sebe budete premýšľať, máte šancu uvedomiť si vnútorné neistoty a správne sa k nim postaviť.