Štvorročné dieťa kladie približne 300 zvedavých otázok denne. Predtým, než dospeje, jeho každodenná zvedavosť klesne takmer na nulu. Psychológovia pritom tvrdia, že vďaka zvedavosti je náš život nielen bohatší, ale aj zmysluplnejší. A možno aj dlhší.

Viac ako len šťastie

„Študoval som ľudí, ktorí trpia hanblivosťou a obávajú sa, že ich okolie bude hodnotiť. A zároveň som pozoroval aj opačné typy, ľudí s bohatým spoločenským životom. Pýtal som sa na ich pocity počas sociálnych interakcií. A stále znovu som od nich počul podobné odpovede: Zaujímalo ma to, bol som zvedavý. Uvedomil som si, že zvedavosť je liekom na úzkosť,“ tvrdí psychológ Todd Kashdan

Zvedavosť je podľa neho nielen túžba po vedení, ktorá nás vedie k tomu, že si googlujeme pozoruhodné a v praktickom živote nevyužiteľné fakty, ale aj ochota vystavovať sa novým zážitkom a skúsenostiam, o ktorých presne nevieme, ako dopadnú. Zvedaví ľudia neodvodzujú svoju spokojnosť len od hedonistických aktivít, ako je sex, televízia alebo popíjanie, ale sa venujú rôznym zmysluplným činnostiam, čo im dodáva vyššiu úroveň kvality života. A mávajú aj kvalitnejšie vzťahy.

Radi sa totiž druhých vypytujú a načúvajú im bez toho, aby ich nejako posudzovali alebo odsudzovali. Záujem o druhých ľudí im pomáha nadviazať nové priateľstvá a prehĺbiť tie doterajšie. Zvedavosť môže osviežiť dokonca aj manželstvo po dvadsiatich rokoch. Stačí prestať predpokladať, že o svojom partnerovi predsa už všetko vieme. To, čo o ňom vieme, je len predstava, ktorú sme si o tom druhom vytvorili počas prvých rokov vzťahu, kedy sme sa navzájom spoznávali. A konečne, podľa jedného výskumu, zvedavosť dokonca predlžuje život a je prevenciou niektorých neurologických ochorení.

Zvedavosť bolí

Benefity zvedavosti sú jednoznačné a napriek tomu väčšina dospelých zvedavá nie je. Prvým dôvodom je, že väčšina z nás sa hanbí klásť „hlúpe“ otázky. Chceme vyzerať ako tí, ktorí už vedia, boli akoby zasvätení. Nechceme pred druhými prezradiť, že nemáme ani šajnu, o čom sa hovorí, napriek tomu, že ostatní na tom môžu byť podobne. Vo väčšine firiem a rovnako i na školách najviac brzdí zvedavosť aj strach z toho, že budeme potrestaní za chybu alebo neúspech.

Nerozlučným spoločníkom zvedavosti je neistota. Vždy, keď zapojíme zvedavosť, vpúšťame do života niečo, čo sa nedá dopredu úplne odhadnúť čo to vlastne je. Zvedavosť nám súčasne pomáha tejto neistote čeliť. V jednom experimente sa mali dobrovoľníci venovať činnostiam, ktoré považovali za nepríjemné. Keď ich organizátori pokusu vyzvali, aby sa zamerali na nové a neznáme aspekty toho, čo robia, dobrovoľníci boli sami prekvapení tým, že údajne nepríjemná činnosť sa im nečakane zapáčila.