Mať v živote len to, čo potrebujeme a čo nás naozaj teší, je veľmi oslobodzujúce. Sú dni a dni. Sú dni, keď nám naše milované veci či činnosti výrazne uľahčujú život. Nech máme život plný takýchto momentov. Keď si život užívame a zbytočne nekomplikujeme.

Už nás unavuje rozhodovanie?

Môcť sa rozhodovať za seba je skvelá vec. Schopnosť vybrať si a byť s tým spokojný, je však už druhá vec. Často sme vykoľajení práve vtedy, keď si máme vybrať z veľkého množstva možností. Desiatky košieľ v podobných odtieňoch, topánky s rôznou výškou podpätku, ale v podstate všetky rovnaké, všetky druhy vločiek na raňajky s veľmi podobnými výživovými hodnotami? Keď sa možnosti na seba veľ- mi podobajú, komplikácia je na svete. A vtedy prahneme len po jednom: nemať na výber. Alebo nech za nás rozhodne niekto iný. Než aby sme svoj život púšťali z rúk, skúsme to celé naozaj zjednodušiť.

Minimalizuj, človeče

Minimalizuj, vyhadzuj, nič si nekupuj. Jedným slovom, askétom buď. Teda dvoma slovami. Ale nie je to také ľahké s tým minimalizmom. Určite ani vás neobišla kniha Marie Kondo Kúzelné upratovanie. Pred pár rokmi zažila boom a nejedna domácnosť mala zoradené vytriedené tričká do ruličiek a pred vyhodením vecí im bolo s láskou poďakované. Prosím, neťukajte si na čelo, že veciam ďakovať naozaj nebudete a len sa otvorte tejto myšlienke.

Mať v živote len to, čo vám treba a to, čo vás naozaj teší, môže byť veľmi oslobodzujúce, no v skutočnosti to je aj veľkou výzvou. Pre ázijskú kultúru je typická akási striedmosť, harmónia, ktorá dýcha pre nás takým iným svetom. Poviete si, že žiť skromnejšie majú určite v génoch a je to akoby neprenosné na zvyšok sveta. Ich pohľad na minimalizmus však nehovorí len o hmotných veciach ako takých, ale využívajú náš vzťah k týmto veciam ako parafrázu na to, ako to podľa nich v živote vo všeobecnosti funguje.

Nový začiatok = nové veci?

Často pri nových začiatkoch nám do života pribú- dajú ďalšie a ďalšie veci. Majú nám pomôcť začať ten reštart. Aby sme boli efektívnejší, posťahujeme si rôzne aplikácie, predplatíme rôzne kurzy či podcasty. Pribudnú nám nové knihy, ktoré nás majú naštartovať. Aj nový organizér do skrine, ktorý nám pekne usporiada tú hromadu vecí. Alebo nám pribudne stacionárny bicykel. Synonymum všetkých nenaplnených túžob po zmene. Po čase však zase všetko prestáva fungovať. Nech bola motivácia na zmenu akákoľvek, zostanú po nej len ďalšie veci, vizuálny smog a cesta do starých koľají. Nechápte ma zle, toto sa stáva každému z nás. Nie všetky životné reštarty vyšli a väčšina sa veru ne- zaobišla bez novej kabelky, topánok alebo neškod- nejšieho nového účesu. Ale možno to ide aj inak.