Pôvodne diskrétne vylepšovanie tvaru a plnosti pier sa v priebehu pár rokov premenilo na jeden z najžiadanejších trendov. Čo malo ostať tajomstvom, u niektorých žien je (bohužiaľ), neprehliadnuteľné. Sú na vine spôsoby zväčšovania pier alebo len postupná strata súdnosti?

Otázka, ktorú si kladú nielen okoloidúci, ale aj kolegovia v práci či potencionálni záujemcovia o rovnakú službu. Ponuka metód vylepšujúcich vzhľad pier je ešte k tomu veľmi rozmanitá, takže tento zákrok možno pred okolím ľahko utajiť. Teda iba ak, s jedlom neporastie chuť‘ a zvolený špecialista nebude sám nabádať k výraznejším výsledkom. Podľa MUDr. Romana Šmuclera, majiteľa kliniky Asklepion, sa ľahko môže stať, že zuby sú – či už vekom alebo vrodenou dispozíciou – skrátené, a teda neposkytujú správnu oporu perám. Až nedávno sa prišlo na to, že rozhodujúca pre mladistvý vzhľad úst je vzdialenosť od nosa k hornej pere. „Čím je tento rozmer dlhší, tým staršie vyzeráme,“ vysvetľuje doktor Šmucler.

Naplno

Ideálna plnosť pier sa rieši výplňami, a to najčastejšie na báze telu vlastnej kyseliny hyalurónovej. Pôsobia prirodzene a dokážu vyriešiť otázku veľkosti, tvaru pier, ale aj vrások okolo. Ide o gélu podobné výplne s veľmi pomalým vstrebávaním a vysokou zrážavosťou. Efekt je okamžitý a záťaž minimálna. Objem sa jednoducho dodá tam, kde je potrebný. „Pri zvýrazňovaní obrysov a dodávaní objemu je podstatné zachovať prirodzený vzhľad tak, aby zodpovedal fyziognómii tvaru tváre a pomeru pier vzhľadom k ostatným častiam tváre,“ dopĺňa MUDr. Eva Urbánková, špecialistka na estetickú dermatológiu z kliniky Yes Visage. Tieto výplne sa hodia aj na korekciu vrások okolo úst, na pozdvihnutie a vymodelovanie kontúr tváre alebo na zlepšenie štruktúry a elasticity kože. „Klientky sa často zaujímajú o to, ako veľmi je tento zákrok bolestivý,“ zdôrazňuje ďalej lekárka a pokračuje: „Vzhľadom na to, že táto oblasť je veľmi inervovaná a znecitlivenie pomocou bežného krému nemá výrazný efekt, je potrebné aplikovať rovnakú anestéziu, akú používajú stomatológovia.

V mene prirodzenosti

Veľmi podobným spôsobom funguje aj tzv. refresh pier, vykonávaný na klinike Asklepion. Nejde ani tak o klasické zväčšenie objemu, ako skôr o ošetrenie s prirodzeným výsledkom, sprevádzané redukciou vrások okolo pier. Dermatológ počas neho aplikuje ihlou alebo kanylou jemnejší typ materiálu, po ktorom zmiznú drobné vrásky nad perou. Vyžaduje to, samozrejme, skúsenosti lekára a použitie kvalitných materiálov. Chirurgovia potom niekedy pridávajú i liplifting, ktorý šetrne pozdvihne hornú peru, ľahko odhalí zuby a skráti už spomínanú vzdialenosť od koreňa nosa. Dôležitá je však predovšetkým kooperácia a vzájomná komunikácia spomínaných estetických špecializácií.

Na tuku

Ako ďalšiu z metód lekári odporúčajú lipofilling alebo výplň pier vlastným tukom. Výhodou je využitie telu vlastnej zložky, vďaka čomu odpadávajú komplikácie spojené s neprijatím cudzej látky. Ide o ambulantný zákrok, kedy sa tukové tkanivo odoberie kanylou zväčša z oblasti brucha. Potom sa tuk spracuje a aplikuje injekčne do pier. Každopádne tak nevznikajú žiadne jazvy. „Lipofilling je metóda veľmi populárna a pomerne dosť zaužívaná,“ opisuje MUDr. Martin Molitor, plastický chirurg kliniky Yes Visage. Teraz však zažíva akýsi boom. Jeho najväčšou výhodou je, že tuk dokonale vyplní požadované miesto a zostáva natrvalo až na časť, ktorá sa počas zhruba dvoch mesiacov vstrebá. „Zhruba 30 % aplikovaného tuku sa vstrebá, 70 % ostane. Kvôli tomu sa pri korekcii nerovností, zväčšovaní pier alebo výplní vrások ponúkajú dve možnosti: buď sa počas aplikácie výplň o 30 % skoriguje, alebo sa urobí v niekoľkých etapách,“ vysvetľuje doktor Molitor z Yes Visage. Nevýhodou tejto metódy je podľa neho skutočnosť, že tukové čiastočky nie sú celkom homogénne a nemajú rovnakú veľkosť, kvôli tomu sa tuková výplň ťažšie dávkuje pri jemných korekciách. Lipolifting je preto dôležité vykonávať veľmi opatrne, hlavne v oblasti tváre, kde je jemná koža, takže aj malá nerovnosť tam môže byť veľmi viditeľná... „Pri perách býva výsledok excelentný, hlavne pokiaľ treba ústa vyplniť viac,“ uzatvára MUDr. Molitor z kliniky Yes Visage.