Vyvíjame veľké úsilie, aby sme ho našli, alebo pochopili. Čítame veľa múdrych kníh, odchádzame sa zamýšľať do vzdialených krajín a pritom čím viac o živote vieme, tým viac nám ako unikal jeho zmysel. Prečo sme na tomto svete? Akí máme byť a čo všetko spraviť? Dosiahneme pocit šťastia, ktorý tak zúfalo hľadáme?

Roky pribúdajú a nám sa stále nedarí nájsť uspokojivé odpovede. K slovu sa dostáva stres. Veď mám už tridsať a stále neviem, ako si mám usporiadať svoj život. Žijem v správnej krajine? Robím správnu prácu? Mám po svojom boku toho pravého partnera na celý život? 

Monika sa len nedávno nevedela rozhodnúť, aký má kúpiť fotoaparát. Okolie jej radilo rôzne, každý odporúčal niečo iné, prešla snáď celý internet a všetky kamenné predajne. Keď sa však konečne rozhodla, povedali jej že posledný kus tohto fotoaparátu sa predal pred týždňom. 

„Hľadač“ vs. „Tvorca“

Všetci sa bojíme, že dopadneme rovnako ako Monika v tomto príklad. Že keď sa konečne pre niečo rozhodneme, už táto možnosť nebude aktuálna. Čo na to odborníci na psychológiu?

„Musíme hľadať zmysle jednotlivého života. K tejto otázke je totiž dvojitý prístup. Prvý z nich je „hľadač“. Ten vychádza z predpokladu, že zmysel nášho života je niečo nám určené a my to musíme objaviť a naplniť. Ako „hľadač“ si preto kladiem otázku aký má môj život a tento svet zmysel,“ vysvetľuje psychoterapeut Michal Mynář. 

„Druhý prístup možno nazvať “tvorca“. Ten sa sústredí viac nato, akým zmyslom chce on naplniť svoj život a preto sa pýta aký zmysel dá on sám svojmu životu a ako naloží s daným časom, ktorý dostal. Aj keď si odborník netrúfa povedať, ktorý z týchto dvoch zmyslov je lepší, zaručene radí, že ak neuspejete ako „hľadači“ mali by ste sa skúsiť stať tvorcami. Veľa ľudí totiž premárni svoj život hľadaním a pritom mohlo toho toľko vytvoriť. 

Veľa možností?

Martin prečítal veľké množstvo literatúry, ktorá sa zaoberala osobným rozvojom a poznaním samého seba. Aké bolo hlavné ponaučenie, ktoré si z toho vzal? Úspešní a šťastní ľudia sú v živote len takí, ktorí sa dokázali pre niečo rozhodnúť. 

Práve to nám vytvára v živote a hľadania jeho zmyslu primárny problém. Máme obrovské množstvo možností, no bojíme sa urobiť rázne rozhodnutia a často by sme chceli viac, ako nám jeden život umožní. Nedá sa totiž byť v jednom živote aj Matkou Terezou a zároveň aj Carrie zo Sexu v meste. Náš strach pramení hlavne z toho, že si vyberiem nesprávnu cestu. 

Často sa navyše bojíme zmien. Nebaví nás naša práca, no namiesto odchodu volíme zotrvať v nej  vidinou, že snáď to bude lepšie. Odborník preto radí, že ak aj dospejem v živote k bodu, že si začneme myslieť, že nič nemá zmysel, buďme ako „tvorca“ a vytvorme pre danú vec jej zmysel. 

Najlepšou cestou nie je podľa psychoterapeuta ani úplná voľnosť. Veľa ľudí si cení voľnosť natoľko, že sa v nej zasekne. Vnímajú ju totiž ako možnosť, ktorá im dovolí byť čímkoľvek, no to až natoľko, že nakoniec nie sú schopn stáť sa ničím. Rozhodnutie pre akúkoľvek  školu, kariéru alebo zväzok berú ako stratu. Krátkodobé užívanie vám však šťastie nikdy neprinesie, zhodujú sa odborníci. Kam teda ďalej?