Ona ho nemôže ani cítiť. On jej má plné zuby. Obaja sú už zo seba chorí. Je mi z teba zle! Vykĺzlo vám už podobné obvinenie? Spomínate si, ako často ste vyslovili túto vetu? To nie sú len prázdne slová, ale vážne upozornenia, že sa s vami niečo deje. A môžete zo seba navzájom ochorieť. 

Keď trpí duša, ochorie aj telo

Ako sa začalo vaše ráno? Aké gestá, akú mimiku vnímate, aké slová počúvate? A čo vysielate? Otrávený výraz, zachmúrený pohľad, alebo príjemný úsmev a objatie? Prvé slová po prebudení sú akýmsi odrazovým mostíkom do nového dňa. Nepríjemná hádka dokáže úplne pokaziť celý deň.

„Len málokto si ale uvedomuje, že týmto emocionálnym stresom trpí aj naše telo. Emocionálne zranenia sú rovnako závažné ako fyzické. Keď je naše trápenie príliš veľké a trvá dlho, volá naša psychika či duša o pomoc prostredníctvom najrôznejších telesných ťažkostí,“ hovorí Renáta Sýsová, certifikovaná terapeutka liečebnej metódy Cesta.

Emócie majú na naše telo fyzický vplyv. Bolesti hlavy, zápcha, žalúdočné vredy, poruchy spánku, trávenia, ale aj astma, alkoholizmus, vysoký krvný tlak, reuma, migrény či sexuálne poruchy, to sú choroby, ktoré môžeme spôsobiť sami sebe aj navzájom. Zoznam je oveľa dlhší.

Stačí aj zničujúci pohŕdavý výraz

Viete, ako sa cíti váš partner, keď sa na vašej tvári zjaví pohŕdavý výraz? To je ten, keď tvárový sval stiahne kútiky úst nabok a oči sa vytočia hore. Keď sa na tvári jedného z partnerov objaví tento výraz, u druhého to okamžite vyvolá zvýšenie srdcovej frekvencie o dva-tri údery za minútu. Takáto skrytá konverzácia si vyberá krutú daň aj na zdraví.

Americký psychológ Gottman zistil, že ak manžel prejavuje pravidelne svoje opovrhnutie, jeho manželka je náchylnejšia na celý rad zdravotných porúch od opakujúcich sa nachladnutí, chrípok až po plesňové infekcie, zápaly močového mechúra a poruchy trávenia.

Vrieskajúca a hádavá žena zase môže znamenať infarktový stav v rodine. Rovnako trpí žena, ak má muža žiarlivca. Kanadskí vedci podrobili testom viac ako stovku mužov a žien, ktorí im zároveň poskytli informácie o ich partnerskom živote. Účastníci výskumu mali počas testovania na sebe napojené prístroje, ktoré im po celých 24 hodín pravidelne zaznamenávali krvný tlak. Získané údaje ukazujú, že v zle fungujúcich manželstvách sa zvyšuje krvný tlak vtedy, keď je partner prítomný. V prípade dobre fungujúcich vzťahov to vyzerá opačne: tu má partner jednoznačne upokojujúci vplyv.