Od narodenia sa pohybujeme v určitých cykloch a rytmoch. Niektoré trvajú sekundu, iné týždeň, ďalšie rok, ale každopádne ovplyvňujú náš život počas celého jeho trvania. A to aj napriek tomu, že o nich väčšinou nemáme ani tušenia. Počuli ste však o kondiciograme?

V prírode má všetko svoj rytmus

Rok sa s rokom strieda každých 365 a ¼ dňa, príliv a odliv sa opakujú po dvanástich hodinách, Zem sa okolo Slnka otočí raz za dvadsaťštyri hodín. A také malé vnútorné hodiny riadia aj život každého človeka. Starajú sa o tzv. biorytmy alebo pravidelne sa opakujúce deje odohrávajúce sa v rôznych časových intervaloch na úrovni buniek aj vnútorných orgánov, ktoré výsledne výrazne ovplyvňujú každú sekundu vášho života.

A sú to práve biorytmy, ktoré „vedia“, kedy je pre vás najlepší čas na prácu, milovanie, jedlo, odpočinok, a v akej časti dňa môžete spáliť najviac kalórií pri športe, v akom okamihu vám pôjde najľahšie riešenie konfliktov alebo bude najúčinnejšia pleťová maska či najmenej bolestivý zákrok u zubára. Pravda, sledovanie takých biorytmov je komplikované a skeptici upozorňujú, že veriť im je asi také spoľahlivé, ako veriť na horoskopy. Na druhej strane, mnoho z prebiehajúcich cyklov a rytmov je dokázaných. V prírode aj u človeka ako takého.

Hodiny, ktoré neprestavíte

O biorytmoch hovorili už starí Číňania, ale pozadu neostávala ani Európa – konkrétne na ne veril aj samotný Hippokrates. Keď sa pozrieme bližšie k súčasnosti, o rytmických zákonitostiach hovoril aj známy I. P. Pavlov, ale samostatný vedný odbor – chronobiológiu – si biorytmy zaslúžili až v 20. storočí. Asi aj preto je ešte dnes, v 21. storočí, biorytmus niečo ako prelud. Veď naše životné tempo riadia požiadavky zamestnávateľa, potreby detí, dopravné poriadky, preplnené diáre, budíky a upozornenia v mobiloch.

Málokto z nás načúva svojmu telu alebo rešpektuje prírodné biorytmy. Nebudí nás svetlo, nezaspávame s tmou. Priebeh alebo náplň dňa sa už dávno nemení s prichádzajúcimi ročnými obdobiami. A už tým narúšame najzákladnejšie biorytmy. Snažíme sa zmeniť niečo, čo vlastne nie je možné zmeniť, pretože vnútorné biologické hodiny a biorytmy jednoducho prestavať nemôžeme. Sú nám dané, každému trochu inak, ale sú. A my by sme im v ideálnom prípade mali načúvať, pretože potom by zmizlo množstvo zádrhov, zdravotných komplikácií, pocitov psychickej nepohody alebo sklamania z neúspechu.