Rozdiely medzi mužmi a ženami už dávno nie sú len po fyzickej a psychickej stránke. A napriek tomu, že emancipácia žien je už dávno za nami, z nejakého dôvodu panujú isté nepísané, no za to často opakované stereotypy, ktoré mužov a ženy predstavujú v ideálnom svete, v ktorom by mali fungovať len podľa vymedzených pravidiel a noriem. A presne tie nám uberajú na vnútornej slobode, duševnej rovnováhe, šťastí a samozrejme nás oberajú aj o možnosť, byť samými sebou. O aké najčastejšie stereotypy ide?

Pojem stereotyp pochádza z gréčtiny a vo svojej postate znamená ustálený a nemenný stav, návyk, či spôsob konania a reagovania, ktorý za žiadnych okolností nepodlieha žiadnym zmenám. Pri stereotypoch o pohlaviach ide teda o akési predstavy spoločnosti o tom, akí by mali muži a ženy byť, ako by sa mali správať a ako reagovať. Lenže práve tieto očakávané normy nám bránia byť samými sebou. Ktoré to sú a ako sa spod ich vplyvu konečne vymaniť?

Žena patrí do kuchyne

Prvý a častý stereotyp, ktorý sa týka predovšetkým žien sme naznačili už na začiatku. To, že ženské pohlavie, ktoré je v kuchyni obratnejšie a šikovnejšie ako to mužské je nepopierateľné, no je preto naozaj nutné ženy škatuľkovať len ako gazdiné či kuchárky, akoby nič iné nevedeli robiť? Rozhodne nie! Samozrejme, že ak je žena dobrou kuchárkou nie je to na škodu, no nemali by sme sa tváriť, že každá žena sa rodí automaticky takmer hneď ku sporáku. Aj keď je tento stereotyp nanešťasie pomerne dosť rozšírený, nenechajte sa ním ovplyvniť. Práve naopak, ukážte, že aj keď ste žena, ovládate mnoho iných vecí, ako je varenie.

Ženy majú byť krásne a muži majú byť odvážni

Či si to už uvedomujeme alebo nie, stereotypy o pohlaviach často učíme aj deti a to už od útleho veku. Akosi nenápadne sa im snažíme vysvetliť rozdiely medzi mužmi a ženami, no nie vždy v tom najlepšom svetle. Mužov vykrasľujeme ako tých silných ochrancov, ktorí nesmú vyroniť za celý život ani len slzu a ženy zasa ako vyfintené krásky, ktoré musia mať vždy krásne a dokonalé oblečenie, účes, mejkap, atď.

A potvrdzuje to aj psychologička Christia Spears Brownová, autorka knihy Rodičovstvo mimo ružovej a modrej: Ako vychovávať svoje deti bez stereotypov. V tej vysvetľuje to, že väčšina rodičov pri rozhovoroch s chlapcami používajú príklady z prírody zamerané najmä na silu a pri rozhovoroch s dievčatami viac spomínajú vzhľad. To je však veľkou chybou. Aj keď nám to stereotypy takto diktujú, neučme to aj svoje deti. Nezakazujte im byť samými sebou. Nepoužívajte preto frázy ako „Nebi sa, si predsa dievča“ alebo „Neplač, veď si chlapec.“ Naopak, naučte svojho syna variť a upratovať a svoju dcéru používať skrutkovač a kladivo. Aj keď ste vy vyrastali v stereotypoch, deťom otvorte dvere k prežívaniu svojho vlastného ja, bezohľadu na to, či sa to takto má.