Byť perfektná v práci, doma, s deťmi aj v posteli. Honba za týmto mýtom sa podarí máloktorej žene. Veľa z nich dohnala k nespokojnosti, pocitu neustáleho tlaku, aj na psychiatriu. Nielen preto sa častejšie objavujú hlasy, že „mať všetko“ predstavuje nie ideál, ale nemožný cieľ, ktorého je lepšie sa vzdať.

Niečo za niečo

Anne-Marie Slaughter je žena, ktorá sa vzdala vysnívanej a tvrdo vydretej pozície v Bielom dome, aby sa mohla viac venovať svojim deťom. A už v roku 2012 povedala, že „ak nerozhodujete o svojom kalendári len vy samotná, nie je možné mať všetko, a tí, ktorí tvrdia opak, retušujú realitu“. Práve takáto vyretušovaná realita je podľa všetkého len ďalšou pascou na ženy. Máloktorá žena prizná, že práve ona je tou, ktorá nezvláda a teda nespĺňa spoločnosťou ospevovaný ideál „mať všetko“ alebo sa azda, nedajbože, vedome rozhodla, že ho spĺňať ani nechce.

Prečo je taký problém priznať, ako sa veci v skutočnosti majú? „U nás ešte pred tridsiatimi rokmi bola doba rovnosti. Vysokoškoláčka, robotníčka, všetky ženy mali podobné platy, oblečenie, byty, možnosti a aj životy. Ženy si nekonkurovali, ale žili vedľa seba. Teraz je to inak. Ženy sa dnes delia na úspešné a neúspešné a patriť k tým druhým znamená hlboké spoločenský faux paux, ktoré dokáže zniesť máloktorá žena,“ hovorí psychologička Zdeňka Židková.