Tiež sa vám občas stane situácia, ktorá vám pripadá, ako by ste ju už zažili? S fenoménom zvaným déjà vu sa počas života stretne každý, no málokto si ho aj vie vysvetliť. My sme sa pozreli na to, ako tento zvláštny jav vysvetľujú odborníci.

Čo znamená déjà vu?

Francúzske slovo déjà vu v preklade znamená „už videný“, na základe čoho sa popisuje ako znepokojivý pocit, ktorý prežívate v súčasnoti, no máte dojem, že ste to už niekedy zažili. Odhaduje sa, že ho počas života zažije viac ako 70% ľudí a podľa vedeckých štúdií sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 15 až 25 rokov. Domnievajú sa, že za to môže vývin mozgu, ale aj to, že mladí ľudia pozerajú veľa filmov, alebo veľa cestujú.

To môže spôsobiť, že vám niečo zdá povedomé, hoci ste to reálne ešte nezažili, pritom sa vám na to vynára spomienka. Kým niektorí situáciu déjà vu považujú za niečo z minulého života, iní to pokladajú za akúsi "chybu v matrixe” či za nedokonalosť mozgu. Aká je pravda? Prečítajte si ako na tento fenomén déjà vu nazerá veda.

Minulosť v prítomnosti

Psychológovia z Coloradskej štátnej univerzity sa tento fakt pokúsili odhaliť a zistili, že ide naozaj len o pocit. Pripisujú to aktivite mozgu a dá sa povedať, že ide o podobný jav, ako keď chcete povedať nejaké slovo, no ani za nič si naň nemôžete spomenúť.

"Nemôžeme si vedome pamätať predošlú scénu, ale naše mozgy rozpoznávajú podobnosť. Táto informácia prechádza ako znepokojujúci pocit, že sme tam predtým boli, ale nemôžeme zistiť, kedy alebo prečo,” hovorí kognitívna psychologička Anne Clearyová.