Strach zo straty bezpečia, istoty a obavy z nepredvídateľnosti máme v sebe už evolučne dané. Preto si občas tak užívame pohodlie stereotypu a rutiny. Teplo a pohoda komfortnej zóny však môžu byť draho vykúpené nudou či premrhaním nášho potenciálu. Komfort a rozvoj sa totiž zvyčajne nekamarátia. Ak strach z neznámeho, zo straty bezpečia, stojí v ceste nášmu snu, odzbrojme ho! Inšpirujte sa nasledovnými trikmi.

Tešte sa na zmenu

Ozajstné zbavenie sa strachu prichádza len so zmenou postoja, zmenou spôsobu rozmýšľania o sebe, o svojich schopnostiach a danostiach. Čo keby sme sa zmeny nebáli, ale naopak, tešili sa na ňu? Nájdite si v nej čo najviac dôvodov, prečo je pre vás dobrá, spomeňte si na situácie, keď ste už niečo podobné zvládli, a pripomeňte si, aké vlastnosti a schopnosti vám v tom môžu pomôcť. Ak to ide ťažko, pobavte sa o tom s blízkou osobou, ktorej dôverujete, a ktorá vás pozná.

Pripravte sa na katastrofu

Z mnohých z nás sa – stojac pred zmenou – stávajú autori scenárov katastrofických filmov. Je dôležité zastaviť smršť myšlienok na to, čo všetko sa môže pokaziť, a kriticky sa nad nimi zamyslieť. Povedzte si stop a položte si otázku: Čo najhoršie sa môže stať? Je to vôbec také hrozné? Ako by som takú situáciu mohol zvládnuť? Dôkladná príprava na rôzne alternatívy nám dodá pocit istoty, ktorý v období zmeny tak potrebujeme.