Šťastie sa dá vysvetliť mnohými spôsobmi. O iných hovoríme, že majú šťastie, ak sa im darí, všetko im vychádza a jednoducho z nich máte pocit, že sú šťastní. Čo by ste však mali spraviť preto, aby ste k takým “stále šťastným” ľuďom patrili aj vy? Popravde, nie je to nič zložité, stačí, ak sa zbavíte týchto šiestich, ktoré vás oberajú o šťastie.

Byť šťastný je rozhodnutie

„Každý z nás má zlé dni, dokonca týždne, kedy prepadneme týmto negatívnym myšlienkam. Rozdiel medzi šťastným a nešťastným životom však spočíva v tom, ako často a ako dlho v nich zostávame, “ hovorí Sonja Lyubomirsky, vedkyňa z University of California. Pre portál Psychology Today takisto povedala, že až 40% z našej schopnosti byť šťastný spočíva len v našej sile zmeny. To predstavuje nádej pre všetkých. Byť šťastný je totiž len o rozhodnutí ním byť. A aby sa vám to podarilo, mali by ste sa ihneď zbaviť týchto zlozvykov, ktoré vás od šťastia môžu vzdiaľovať.

Veriť, že život je ťažký

Život sám o sebe nie je jednoduchý, to je pravda. No hoci je to fakt, nemalo by to byť prekážkou v prežívaní vášho šťastia. Šťastní ľudia totiž vedia, že aj keď život nie je ľahký, sú odhodlaní a schopní aj tieto občasné a ťažké časy prijať a zodpovedne “prečkať”. Takisto veria tomu, že na konci ich znova čaká dôvod na radosť. Nebuďte preto zakaždým skeptickí, ak sa vám v živote práve nedarí. Jednoducho sa nadýchnite a vykročte v ústrety problémom. Tie raz predsa skončia a aj vďaka nim budete znova prežívať šťastné okamihy.

Nedôvera voči iným

Je jasné, že s dôverou je to v súčasnosti bieda. Väčšina ľudí svojim priateľom, známym, kolegom či rodine vôbec nedôveruje. No šťastní ľudia to majú presne naopak. Prečo? Najmä preto, že v ostatných vidia aj ten malý kúsok dobra, ktorý iní už možno zavrhli či prehliadli. Vo všeobecnosti preto platí, že tí ľudia, ktorí sú priateľskí, úprimní a dobrosrdeční sú omnoho šťastnejší ako tí, ktorí iným nedôverujú. Netvrdíme, že teraz by ste sa mali za každú cenu stať naivným človekom, ktorý uverí všetkému a každému, to rozhodne nie. No na začiatok postačí, ak sa budete snažiť dôverovať svojim najbližším a to hlavne rodine a priateľom.