Hovorí sa, že ráno robí deň. A nech to znie akokoľvek ako klišé, z veľkej časti je to predsa len pravda. Ranná nálada vie vo veľkej miere ovplyvniť celý deň. Preto je dobré vedieť, čo ráno nerobiť, aby ste si zbytočne neskazili celý deň. Prezradíme vám osem zlých návykov, ktoré ráno (možno) robíte aj vy, no nemali by ste.

Káva nalačno

Poznáte to. Nestíhate sa naraňajkovať, tak si aspoň dáte rýchlu kávu. Aj keď od nej očakávate, že vás naboostuje energiou, nemusí to tak byť. Na druhej strane si pitím kávy nalačno koledujete o bolesti žalúdka či samotnú závislosť na kofeíne. Podľa odborníkov by ste kávu mali piť najskôr tri hodiny od zobudenie. No keďže to u väčšiny nie je reálne, skúste ju aspoň nepiť nalačno.

Sladké raňajky

Keďže piť kávu nalačno by ste rozhodne nemali, je vhodné zvoliť vyvážené raňajky. Na akékoľvek cereálie či iné dobroty v podobe palaciniek, lievancov či pudingu preto zabudnite. Sladké raňajky už od rána nútia telo pracovať intenzívnejšie, pretože musí spracovať veľké množstvo cukru. No míňa sa to účinkom. Príliš rýchly prísun energie z cukru spôsobí aj jej rýchly výdaj, kvôli čomu sa po sladkých raňajkách môžete cítiť unavení. A to vám v pracovný deň rozhodne nezlepší náladu, skôr naopak.

Ranné sprchovanie

Ráno sa dá začať aj sprchou. A verte či nie, tá má mnoho pozitívnych účinkov na telo aj na dušu. Nie je však sprcha ako sprcha. Podľa odborníkov je lepšie, ak si dáte ráno studenú sprchu, tá vám pomôže “zobudiť” telo a naštartovať aj myseľ. Naopak, teplá a horúca sprcha môže spraviť viac škody ako úžitku. V teple chceme ostať čo najdlhšie, keďže je príjemné, no to má za následok, že často meškáme. A aj tu môže byť počiatok zlého štartu do dňa.