Pomáha na bolesť, ale i na krásu. Unikátne účinky liečby vlastnou krvou sa už využívajú u nás v medicíne aj v kozmetike.

Asi nikomu netreba predstavovať známu postavu z našich dejín. Hrôzostrašná Báthoryčka podľa mnohých legiend vraj verila, že kúpeľ v krvi mladých dievčat jej pomôže zostať naveky mladou a vitálnou. Z minulosti sú, samozrejme, známe aj mnohé historky o upíroch, ktorí z rovnakého dôvodu pili krv svojich obetí. Či už sú pravdivé alebo nie, medicínsky je skutočne dokázané, že krv vďaka jedinečnému zloženiu spôsobuje v ľudskom organizme naozaj zázraky. Presnejšie, krvná plazma, ktorá maximálne urýchľuje proces pooperačného hojenia, pomáha pri liečbe bolesti a jej unikátne účinky sú známe už aj v kozmetike – pri zlepšovaní stavu jaziev na pleti či vlasových folikulov. Dôvod? Nateraz nie je žiadne iné sérum, ktoré by obsahovalo viac prírodných proteínov, rastových faktorov a ktoré má účinnejšie reparačné schopnosti ako vlastná krvná plazma človeka. „V algeziológii napríklad obohatená krvná plazma veľm iúčinne pomáha pri liečbe bolesti pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov, ako napríklad facetových kĺbov,“ vysvetľuje MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. Nejde pritom o hektolitre krvi, stačí objem ako pri bežnom odbere.

Plazma na bolesť

Ako podotýka známy algeziológ, práve pri facetových kĺboch, bolesťou ktorých dnes trpí až tretina populácie na Slovensku, je využitie krvnej plazmy doslova náplasťou na bolesť. Najmä v prípadoch, kde ani tzv. rádiofrekvenčná ablácia nepomáha. Tá sa pritom v algeziológii využíva ako veľmi úspešná nechirurgická metóda liečby. „Facetové kĺby sú pre náš pohyb veľmi dôležité. Nachádzajú sa po oboch stranách zadnej časti chrbtice a významne nám uľahčujú pohyb, no v prípade zápalu dokážu vystreľovať silnú bolesť do celého tela,“ vysvetľuje podstatu doktor Przewlocki. Dôvodom bolesti je ich zdegenero- vanie, prípadne útlak na nerv či nervy. „Facetové kĺby dokážu spôsobiť bolesti nielen v oblasti krčnej, ale aj driekovej chrbtice. V 15 až 45 percentách sa práve ony podieľajú na chronických bolestiach driekovej chrbtice,“ upozorňuje. Na rozdiel, napríklad od bedrového kĺbu, sa však nahradiť nedajú.

Najpoužívanejším a veľmi účinným spôsobom liečby je rádiofrekvenčná ablácia nervu. Zjednodušene povedané, jeho odstavenie z činnosti, aby nevysielal signály o bolesti. „Za pomoci RTG sa lekár špeciálnou vodiacou ihlou dostane do nervu a zavedie tam elektródu, ktorá meria teplotu na konci. Následne sa 90 sekúnd vysokou teplotou páli dotknutý nerv a lekár ho tak vyradí z činnosti,“ vysvetľuje doktor. Ak ani ablácia neprinesie požadovaný efekt, pristupuje sa k terapii krvnou plazmou.