Hoci je rastlina s názvom aloe vera možno na pohľad nenápadná, jej účinky sa považujú za doslova veľkolepé. Pozitívne účinky listov a dužiny tohto zeleného sukulentu poznali už starí Egypťania. Dnes je aloe vera súčasťou mnohých liečivých kozmetických produktov pre deti aj dospelých.

Od prastarého Egypta

Už starí Egypťania vo veľkom využívali gél z rastliny aloe vera. Povráva sa napríklad, že orgány faraóna Tutanchamóna potierali balzamovači gélom z aloe vera, ktorý nazývali aj krv bohov. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra zase vraj používali šťavu z vylisovaných kvetov ako bal- zam na omladenie pleti. Alexander Veľký dá- val potierať gélom rany svojich vojakov, Krištof Kolumbus zase nevyplával na jedinú námornú výpravu bez toho, aby si so sebou nezobral listy rastliny aloe vera. Dokonca sa v historických do- kumentoch spomína, že Mária Magdaléna pred pohrebom potierala gélom z aloe vera telo samot- ného Ježiša. Historické knihy pozitívne účinky dužiny aloe vera spomínajú naozaj často, v čom sú však táto na pohľad nenápadná rastlina a jej gélový extrakt také účinné?

Účinky aloe vera

Rastlina aloe vera sa skladá z dvoch zložiek: listov a dužiny. Listy sa kedysi zvykli používať ako prírodné laxatívum, zistilo sa však, že pôsobili dráždivo na tráviaci trakt. Naopak, gélová du- žina, ktorá sa nachádza práve v spomínaných zelených listoch, obsahuje veľmi účinné aminokyseliny, vitamíny a minerály. Dužina je účinná nielen na vonkajšie použitie, ako napríklad gél na popáleniny, podráždenú pokožku či lupienku, ale tiež na vnútorné užívanie, keď ju pacienti pijú vo forme gélového nápoja.