Vek je každého prirodzenou súčasťou a to, že z roka na rok sa jeho číslo zväčšuje nie je azda prekvapujúce. Napriek tomu vedci zistili, že existuje akýsi prelomový vek, ktorý je pre každého špeciálny. Aký to je? A čo ak tento vek teraz prežívate aj vy?

Každým rokom v deň narodenín na torte stále pridáme o jednu sviečku viac. Kým v detskom veku je to dôvod na radosť, v dospelosti zistíme, že je to skôr dôvod na žiaľ a v domnienke, že sme zasa o rok starší si len povzdychneme. Samozrejme, že každý vek má svoje čaro. No podľa odborníkov je jeden z nich predsa len výnimočný. A to práve preto, že toho veľa vo vašom živote zmení. O aký teda ide?

Magické číslo

Ktoré číslo je teda to, ktoré vo vašom živote spôsobí tú veľkú zmenu? Možno by ste čakali rozprávkovú trojku, no tá to nie je. Ani šťastná osmička. Odborníci potvrdili, že vek, ktorý je pre každého človeka bez rozdielu prelomový, je vek končiaci sa číslom 9. Práve to je ten vek pred okrúhlinami, v ktorom každý začne svoj doterajší život prehodnocovať.

Potvrdila to aj štúdia z roku 2014. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali 19, 29, 39, 49, 59 či až 89 rokov značne začali rozmýšľať nad svojím životom. Je potvrdené, že v každom veku končiacom na číslicu 9 sa viac venujeme sebareflexii či si preorganizujeme priority. Prečo je to tak? 

Vedúci tejto štúdie, profesor Adam Alter to vysvetľuje takto: “Vek končiaci číslicou 9 je pre každého prelomový, pretože bezprostredný prístup do nového desaťročia signalizuje koniec jednej éry a začiatok ďalšej. Ako dospelí teda skúmame vstup do posledného roku chronologického desaťročia.”