Nedopraje nám pokoj duševný, často ani fyzický, a znamená len jedno: sme nespokojní s tým, kto sme a ako žijeme. Závisť je jedným zo siedmich smrteľných hriechov. Okrem toho je to aj pekne hnusná vlastnosť, a je celkom jedno, či niekomu závidíte úspech, väčšiu úrodu na poli alebo len lepšie štartovné podmienky. Kedy vás však, naopak, môže závisť inšpirovať?

Premeňte závisť na motor

Malo by byť relatívne ľahké prestať závidieť. Stačilo by sa totiž len pridať k tomu druhému. Ak sa k výkonu nedokážete „dokopať“ vy sami, skúste sa k cieľu dostať s niekým, kto už ide alebo aspoň chce ísť rovnakým smerom. Psychológovia aktivity v páre odporúčajú z mnohých dôvodov: jedným z nich je hanba to pred tým druhým vzdať. Tvrdia, že keď sa budete snažiť chodiť ráno behať sami, bude omnoho jednoduchšie si to osamote dnes rozmyslieť, ako vo chvíli, keby ste museli niekomu volať a vyhovárať sa.

Nakoniec je vraj aj ľahšie držať diétu vo dvojici. Môžete sa vzájomne podporovať, prípadne si rozdeliť dni, kedy kto varí – alebo si tak isto zavolať, že tá čokoláda by sa vám skutočne neubránila, ani keby mala pästičky. Okrem toho máte istotu, že svojej parťáčke o pár mesiacov nebudete bezmocne závidieť.

Ako bojovať so závisťou?

Vlastne jednoducho, robte to tiež. Mohlo by to síce vyzerať ako detské opičenie sa, na druhej strane, ak vás niekto motivuje k niečomu pozitívnemu, prečo nie? Skúste jednoducho závisť pochopiť ako inšpiráciu. To predsa zvládnete, nie?

A ešte jednu vec môže tento prístup priniesť. Na vlastnej koži si totiž overíte, či ste práve získali nový koníček či schopnosť, alebo zistíte, že roky strávené závisťou boli úplne zbytočné, pretože v skutočnosti vás tá závidená vec až tak veľmi nezaujíma. A to by vám mohlo priniesť úľavu, všakže? Vždy je lepšie skúsiť niečo nové, ako hľadať dôvody, prečo niečo neurobiť.

Ako obrátiť závisť vo svoj prospech

Skúste robiť to, čo závidíte. Závidíte iným, že zabehnú maratón? Znalosť cudzieho jazyka? Schopnosť odletieť na víkend do úplne cudzieho mesta? Má to ľahké riešenie: skúste to tiež. Obráťte svoju závisť na motiváciu.

Nezabúdajte ani na svoje prednosti. Možno si popri úspešných ľuďoch pripadáte nemožne alebo dokonca neschopne, ale prijmite skutočnosť, že niekto iný môže úplne rovnako vzhliadať k vášmu talentu. Pamätajte si, že miesta je dosť pre všetkých. Úspech niekoho iného neznamená, že pre vás ho „zostalo“ automaticky menej. Keď niekto zbohatne, nevyplýva z toho, že niekto iný musí schudobnieť. Uvažujte ako šťastný človek, nie ako závistlivý a chudák.

 

Foto: Shutterstock