Oči sú vstupnou bránou do duše. O človeku vedia prezradiť naozaj veľa, napríklad momentálnu náladu, pocity či psychické rozpoloženie, no okrem toho sú výrazným elementom aj pri prežívaní milostných chvíľ. Zatvárate oči pri sexuálnom akte alebo si ho radšej vychutnávate všetkými zmyslami? A čo je vlastne lepšie? Porovnali sme obidva spôsoby a výsledky skutočne prekvapili.

Čerstvo zamilovaní udržiavajú očný kontakt

Očný kontakt je dôležitý najmä pre nadviazanie vzťahu, no v jeho začiatkoch je aj tak jeho frekvencia zvýšená. Vedci zo švajčiarskej Ženevskej univerzity tvrdia, že dlhšie pohľady a udržiavanie očného kontaktu sa považujú za prejav záujmu, čo predstavuje jeden z najspoľahlivejších znakov lásky a žiadostivosti medzi partnermi.

Rovnaké tvrdenie zastáva aj anglický spisovateľ, novinár a katolícky filozof Gilbert Keith Cherterton, ktorý tvrdí, že pri romantickej komunikácii je vzájomný očný kontakt zásadný. Vtedy sa totiž začne v tele produkovať hormón šťastia - dopamín. Ak sa teda čerstvo zamilovaní partneri maznajú, pravdepodobne sa navzájom sledujú. Keďže sú ešte len na začiatku vzťahu, jeden druhého sa nemôžu nabažiť a pohľady v nich prebúdzajú spolupatričnosť. No pri intenzívnejších hrách a vyvrcholení sa oči zatvárajú. Prečo?

So zatvorenými očami si vzrušenie vychutnáme lepšie

Zatváranie očí pri sexe alebo vyvrcholení má svoje opodstatnenie. Naše telo tak jednoducho funguje. Keď si totiž oči zaviažete napríklad šatkou, “vypína” sa jeden zo zmyslov a viac sa aktivujú tie ostatné. Vtedy sa odstraňujú zábrany a sex sa stáva šťavnatejším a intenzívnejším. Na naozaj kvalitný sex však nemusíte mať oči nutne previazané šatkou, niekedy stačí ich jednoducho zavrieť a naplno si užívať prítomné vzrušujúce okamihy.