Živiť sa prácou, ktorá nás baví a je našou vášňou, zarobiť za ňu veľa peňazí a navyše ešte dokázať zladiť pracovný život s tým súkromným. Naozaj je to možné, alebo je to len pekná predstava z kníh osobného rozvoja, ktorá nás v konečnom dôsledku robí ešte nešťastnejšími, ako sme, pretože na tento ideál väčšina z nás nikdy nedosiahne?

Prečo vášeň nefunguje?

Neubehne deň, aby ste nepočuli niečo o tom, že len hlúpi ľudia s minimom odvahy behajú „preteky krýs“. Tí chytrí majú štvorhodinový pracovný týždeň, prácu koordinujú z pláže v Thajsku, kde zostanú, ako dlho sa im zachce, a navyše – zarábajú! Ak chodíte denne do práce od – do a navyše z nej nemáte státisíce, nieto milióny, ťažko z hlavy vyženiete myšlienku, či azda nepatríte medzi tých najneschopnejších na svete. Lenže keď si to vezmete do dôsledkov, ako by to vyzeralo, kedy sa nám naozaj všetkým podarilo žiť podľa týchto hesiel? Kto by vyvážal smeti? Slúžil nočné v nemocnici? Strážil ulice?

Na heslách o láske a vášni k práci možno vidieť ako najnebezpečnejšie to malé množstvo pracovných miest, ktoré sa miliónom ich hľadačov ponúkajú. Konkurencia v týchto odboroch je teda taká veľká, že mnohí sú ochotní robiť takúto činnosť aj zadarmo. Zamestnávatelia to vedia, a môžu si preto dovoliť ísť so mzdou extrémne nízko. Veľa ľudí tak možno robí to, čo miluje, lenže nezarobí si tým ani na chlieb.

Robiť, čo milujete a dostať za to zaplatené

„Základné ekonomické pravidlo hovorí, že pokiaľ chcete niečo, čo je vzácne a hodnotné, musíte niečo iné vzácne a hodnotné ponúknuť na oplátku,“ hovorí Cal Newport, profesor z Univerzity v Georgetowne. Iba keď ste nadpriemerní, dá sa v tom, čo milujete, uspieť a zároveň zarobiť veľké peniaze. Byť nadpriemerný si pritom žiada hlavne skúsenosti, a to 10 000 a viac hodín práce – viac kvantity rovná sa viac kvality. Pokiaľ ich nemáte, nepomôže vám ani láska k profesii až za hrob.

Pracovná i životná spokojnosť a slušné finančné ohodnotenie vychádzajú z toho, že poznáte svoj okruh záujmov a v ňom ležiacu konkrétnu profesiu sa jednoducho naučíte mať radi. „Ľudia, ktorí sa naučili milovať to, čo robia, bývajú šťastnejší ako tí, ktorí sa rozhodli robiť to, čo milujú. Druhá cesta mnohých priviedla len k striedaniu zamestnania a únave z márneho hľadania šťastia, prípadne k bankrotu,“ vraví profesor.

Motivačné príbehy treba čítať správne

Dajte pozor, ako čítate príbehy úspešných ľudí. Tak napríklad ten najpopulárnejší o Stevovi Jobsovi. Pokiaľ ste pozorne čítali jeho biografiu, muselo vám dôjsť, že keby sa mladý Jobs venoval tomu, čo miloval, zrejme by bol jedným z najobľúbenejších zenových majstrov na svete. Lenže on sa tou radou neriadil. Spoločnosť Apple sa nezrodila z vášne. Vášeň pre počítače si Jobs postupne vypestoval za veľkého prispenia kamaráta Steva Wozniaka. A na tom potom obaja zarobili peniaze.

Odborník dodáva, že keď to nejde v aktuálnej práci, urobte si vášeň z toho, čomu sa venujete po nej. A pokojne sa v tom nechajte zamestnať na čiastočný úväzok, získavajte skúsenosti a stávajte sa majstrom. Ale nespoliehajte sa na to, že láska a vášeň samy o sebe vám zaistia obživu a úspech. To je krásna idea, ktorá ale v praxi veľmi nefunguje, napriek tomu príbehy okolo toho sa často tvária opačne. Už ste im nazreli pod pokrievku? A ich hrdinom na bankový účet?