Sú ženy, ktoré sa počas dospievania zamilujú do spolužiačky, ale zvyšok života už vyhľadávajú len mužov. Iné napríklad do tridsiatky striedajú obe pohlavia, nakoniec sa však ustália pri jednom. Ďalšie ženy sa prvý raz zamilujú do inej ženy v štyridsiatke – a potom už nikdy. Okolie ich obvykle označí za „bisexuálky“. Ony samy dávajú prednosť výrazu „nevyhranená“.

Bezmenný jav

Jav, o ktorom sa tu bavíme, dlho nemal meno. Nikto ho veľmi neskúmal. Širšia verejnosť ho zaznamenala hlavne v okamihu, keď sa Madonna a Britney Spears pri slávnom vystúpení pri odovzdávaní cien MTV v roku 2003 z ničoho nič pobozkali. Čo to bolo? – zamrmlala časť diváckej obce. Nie sú azda obe speváčky heterosexuálne? O rok neskôr sa Cynthia Nixonová (Miranda zo seriálu Sex v meste) po pätnástich rokoch rozišla s manželom a vytvorila si lesbický vzťah.

Práve odvtedy sa veda snaží fakt, že ženy oveľa častejšie ako muži zahoria túžbou po rovnakom pohlaví, niekam zaradiť. Pri sexuológii si však nemôžeme predstavovať, že je rozvinutá všetkými smermi rovnako. Skúma najmä viditeľné ľudské správanie a mnoho ľudských túžob jej zostáva zakrytých. Sexuológovia si dokonca ani nie sú istí, či sú nami opisované ženy naozaj bisexuálne. Na prvý pohľad áno – ale problém je v tom, že tomuto označeniu sa najzúrivejšie bránia práve tie ženy, o ktorých je reč.

Sexuálna fluidnosť

Prečo majú ženy s označením bisexuálka taký problém? Najčastejšie pre to, že vo všeobecnom povedomí je bisexualita spájaná s promiskuitou, prelietavosťou, nerozhodnosťou a mentálnou labilitou. A prečo sa to deje? Verejnosť väčšinou nevie, čo si o bisexualite myslieť. Ale nevedia to veľmi ani odborníci. Väčšinová spoločnosť ani netuší, že pre správne zaradenie do nejakej kategórie je potrebné skúmať tri znaky – pohlavnú orientáciu, pohlavnú identitu a pohlavné správanie. Môžete mať všetky tri znaky zhodné. Ale tiež nemusíte – a potom sa začína ten pravý babylon.

Fluidnosť je po latinsky tekutosť. Ženské pohlavné správanie aj identita sú totiž naozaj tekuté. Fluidní sme do určitej miery všetci. Dokonca aj prísne heterosexuálni muži zatúžia v priebehu života po rôznych typoch žien – raz viac feminínnom a inokedy, naopak, viac maskulínnom – čo je rovnako prejavom fluidnosti. Avšak takmer výlučne len ženám sa deje to, že náhle zatúžia po opačnom pohlaví.