Nemať sex je pre mnohých, najmä zadaných ľudí takmer nepredstaviteľné. Či už k absencii sexuálnych aktivít dôjde dobrovoľne alebo nedobrovoľne, vo veľkej miere to ovplyvňuje kvalitu života - a to nielen fyzické, ale aj psychické zdravie. Ako sa to prejaví? Vysvetľuje sexuologička.

Stagnujúce libido

Čím viac sexu máte, tým viac ho chcete! To je nepopierateľné pravidlo a zároveň aj akýsi prirordzený zákon libida. Môže sa však stať, že chuť na sex jednoducho stratíte a menej po ňom túžite. Ako sa hovorí - “zíde z očí, zíde z mysle”, a mnohí toto tvrdenie len potvrdzujú. Tvrdia, že čím dlhšie sú bez sexu, tým menej ho vyžadujú a v podstate im ani nechýba. Nemusí to však byť pravidlom. Nech je to akokoľvek, z hľadiska celkovej kvality života nemusí byť absencia sexu vôbec prínosom. Ako teda vplýva na naše fyzické aj psychické zdravie?

Zhoršenie nálady

Pri sexe sa do tela vyplavujú hormóny šťastia, ktoré zlepšujú celkovú náladu a vďaka tomu sa cítime spokojnejší a šťastnejší. Naopak, nedostatok blízkeho fyzického kontaktu prostredníctvom sexu môže u mnohých ľudí zhoršovať celkové psychické rozpoloženie a náladu. "Pri sexe majú ľudia kontakt tzv. kože na kožu, čo je hlavný spôsob, ktorý nás robí spokojnými a vzájomne nám zlepšuje náladu," vysvetľuje sexuálna terapeutka, Sari Cooperová. Bez vzájomnej blízkosti potom môže pocit celkovej spokojnosti vo vzťahu pomaly upadať a môže dôjsť aj k narušeniu vzťahu.

Oslabený imunitný systém

Sex nie je pre nás prirodzeným aktom len tak pre nič za nič. Okrem jeho euforických pocitov nám však poskytuje aj mnoho benefitov pre zdravie. Výskum vedcov z americkej univerzity vo Wilkes podrobil testom 112 vysokoškolských študentov s cieľom zistiť, ako frekvencia sexu ovplyvňuje zdravotný stav. Výsledky preukázali, že jednotlivci, ktorí mali sex aspoň dvakrát týždenne mali o 30 % vyššiu hladinu najvýznamnejšej protilátky - imunoglobulínu A, ktorá vo veľkej miere posilňuje imunitný systém. Z toho vyplýva jasné tvrdenie. Čím menej sexu, tým vyššie riziko oslabenia imunitného systému a rozvoja ochorení.