Chodíte spolu, možno ste aj manželia a máte deti, ale nežijete spolu a dávate si voľnosť. Vy bývate na jednom konci republiky, on na druhom. Doma sa stretávate len občas a nikdy by vám nenapadlo vypytovať sa: kto, kde, s kým a ako. A ani vášho partnera. Ako žijete, s kým trávite čas, to je vaša vec. Vitajte vo svete moderných vzťahov. Môžu fungovať?

Voľné vzťahy, v ktorých dvaja síce patria k sebe, ale súčasne si dávajú voľnosť, v ničom sa neobmedzujú a voľnosť hlásajú dokonca aj v sexuálnom živote, sú bežnou súčasťou modernej spoločnosti. A nielen u generácie medzi dvadsiatkou a tridsiatkou alebo krátko po nej. Takisto sa správajú aj mnohé manželské páry po dlhých rokoch spolužitia. 

„Pre mladých, aktívnych a na zážitky orientovaných ľudí môže stály verný vzťah predstavovať mnohé obmedzenia a nie je teda dôvod, prečo sa do neho vrhať. Generácia päťdesiatnikov je zasa vo veku, keď jej príslušníci splnili všetko, čo sa od nich očakáva, majú kariéry, domy, deti, ale pretože v tom nie sú úplne spokojní, prehodnocujú, čo ďalej so životom,“ hovorí psychologička Alex Doležalová.

Podobné krízy zažívali aj generácie našich rodičov alebo prarodičov. Rozdiel bol v tom, že spoločnosť nič také netolerovala: rozvod bol hanba, milenky a milenci sa schovávali, ako sa to len dalo, o nevere sa nehovorilo. „A aby toho nebolo málo, ľudia zostávali v manželstvách aj z ekonomických dôvodov,“ dodáva psychologička Zuzana Lišková a pokračuje: „Demokratizácia spoločnosti uťala tieto tlaky a umožnila žiť ľuďom podľa ‚vlastného receptu na šťastie‘ bez toho, aby sa na nich niekto pozeral cez prsty.“

Chodíme spolu, alebo nie?

Sloboda, voľnosť, tápanie, objavovanie, užívanie si, nezáväzný sex, to všetko je zábava, ale len do určitej chvíle. U žien väčšinou dovtedy, keď sa ocitnú pod tlakom biologických hodín. V tej chvíli už neostáva čas na omyly a pátranie, chceme vedieť, na čom sme.

„Niektoré ženy potom doslova zo dňa na deň zisťujú, že by bolo fajn sa na niekoho uviazať, splodiť dieťa, mať verný stály vzťah. Problém je, že muži okolo tridsiatky nemajú ani najmenší dôvod chcieť tento druh vzťahu a zakladanie rodiny s tým spojené. Dnešní muži majú potrebu splodiť potomka až okolo štyridsiatky, takže ak si chce žena začať vzťah s rovesníkom, nemá veľmi z čoho vyberať,“ hovorí Alex Doležalová. 

S pocitom, že im odchádza vlak, potom veľa žien preskakuje z nezáväzného užívania si do vzťahov, o ktoré stoja pre biologické hodiny tak veľmi, že sú ochotné zo strany partnera tolerovať rôzne formy spolužitia. Hlavné totiž je, že niekoho majú. Odtiaľ pochádzajú všetky vzťahy, nad ktorými krútime hlavou, ako sa taká „úžasná, krásna, múdra, vzdelaná a podobne“ mohla dať dokopy s takým naničhodníkom. Ako? Stačí, aby ten naničhodník dodal ilúziu opory a rodiny.

„Ak ide o generáciu mladých žien okolo tridsiatky, sledujem v praxi aj veľa takých, ktoré dobrovoľne nedobrovoľne tolerujú partnerovi ďalšie priateľky a dúfajú, že až sa ich muž vybúri, bude len ich a navyše vzorný manžel a otec. To môže vyjsť, ale aj nemusí,“ hovorí Alex Doležalová.