Už dlhšiu dobu vám to s partnerom neklame podľa vašich predstáv? Aj preto možno váhate, či stojí ešte za to v takomto vzťahu pokračovať. Rozchod je vždy bolestivý, ale niekedy to môže byť práve tá najlepšia vec, ktorú môžete v danej situácií urobiť. 

Neexistuje správne meradlo

Na začiatok treba na rovinu povedať, že neexistuje na svete žiaden platný postup ako zistiť, či vo vzťahu zostať alebo odísť. Skúste sa preto pozrieť na svoj vzťah očami zrelého dospelého. Byť vedľa niekoho len preto, aby ste mali sprievod do kina alebo kuchára, ktorý vám pripraví nedeľný obed, to je veru málo. Nikdy však neberte ako meradlo aktuálnych kvalít vášho vzťahu dobu, keď ste boli vo fáze zamilovania sa na jeho začiatku. 

Keď spolu strávite niekoľko rokov, je úplne normálne, že vám na partnerovi prekáža aj nejaká tá drobnosť a vždy sa vo všetkom nezhodnete. Rozhodujúci je skôr fakt, či partner funguje ako váš priateľ, ktorému môžete povedať absolútne všetko a on to ustojí. Preto ak sa bojíte pred sebou navzájom otvorene hovoriť všetko, aby ste jeden druhého nezranili, pravdepodobne to nemá zmysel. 

To isté platí aj v prípade, keď hádka nasleduje po každej kontroverznejšej a komplikovanejšej téme. Je to známka toho, že vzťah zrejme umiera. Ak teda vo vzťahu nadobúdate pocit, že prevažujú problémy nad tým dobrým, hádky sú na dennom poriadne a vy už si ani nedokážete spomenúť, kedy ste sa s ním cítila šťastná, vtedy už pravdepodobne nejde len o bežné problémy fungujúcich vzťahov, ale o oveľa hlbšie ťažkosti. 

Dať si pauzu? 

Pauzu vo vzťahu zväčša chápeme ako synonymum rozchodu. Niekedy však môže skutočne pomôcť. Niekomu síce možno toto odlúčenie spôsobí, že sa ponorí ešte viac do svojho trápenia, no na druhej stranu iným z vás ukáže veci u iného uhla. A áno, je pravda, že niekedy spôsobí to, že prídete nato, že nemôžete bez seba fungovať.  Aby však malo odlúčenie zmysel, musí mať stanovené jasné pravidlá ako dĺžku trvania a napríklad aj dohodu, že sa partneri nebude v tej dobe púšťať do iných vzťahov. Platí však, že táto doba nesmie byť veľmi dlhá. 

V dobre odlúčenia príde na rad otázka, či vám stojí váš partner za to, aby ste na vzťahu zapracovali. Na rovnakú otázku si samozrejme musí odpovedať aj on. Ak zaznie z oboch strán „áno“, môžete začať pracovať na náprave a to kľudne aj za pomoci odborníkov. V prípade odpovede „nie“ alebo „neviem“ bude asi lepšie daný vzťah ukončiť.  Prosiť sa druhému, aby sa vami diskutoval, keď on odmieta, snažiť, keď on vaše úsilie neoceňuje, to je istá cesta do pekla, kde vás bude čakať vyčerpanie a depresia. Takto sa nechať trápiť od najbližšieho človeka si predsa nezaslúžite, však?