Láska, porozumenie, vášeň, či dôvera.. Pre šťastný vzťah je potrebných veľa rôznych ingrediencií, ktoré v konečnom dôsledku môžu o trvácnosti vzťahu čo to prezradiť. Tušíte však, podľa čoho si ženy vo vzťahu vysvetľujú spokojnosť či šťastie? Je v tomto prípade dôležitejší výzor alebo charakter partnera?

Existuje množstvo kritérií šťastného vzťahu a taktiež veľa ciest, ako docieliť, aby aj ten váš vzťah patril medzi šťastné. No ak sa spýtate desiatich ľudí, dostanete desať rôznych odpovedí. Možno aj vám záleží na tom, aby partner nepil alkohol, aby bol spoločenský, vtipný, inteligentný, rodinný typ alebo čokoľvek iné.

Avšak asi najčastejším kritériom (aj u žien) je pri výbere partnera výzor. Jednoducho chceme, aby bol partner pekný a fyzicky príťažlivý. Pretože aj keď ho najskôr ešte nepoznáme, na jeho vzhľade záleží asi najviac a preto sa aj pri hľadaní partnera prvotne množstvo žien zameriava na to, aby vyzeral čo najatraktívnejšie.

Výzor vs. charakter

Hoci chceme, aby bol partner atraktívny, nová štúdia z Floridskej štátnej univerzity zistila, že prekvapivo je pre šťastný vzťah najideálnejší “len” priemerne atraktívny muž. Prečo? Podľa vedcov majú vzťahy väčšiu pravdepodobnosť na úspech vtedy, ak je z dvojice žena atraktívnejšia ako muž.

Výskumníci nadviazali na existujúci výskum Meltzer lab, kde analyzovali 113 párov z Texasu, vo veku priemerne 30 rokov. Páry sa zúčastnili na laboratórnych experimentoch, kde sa merala spokojnosť vo vzťahu, manželské a partnerské problémy, záväzky, sexuálna spokojnosť, úroveň depresie, ale aj úroveň odpúšťania, žiarlivosti, či spôsob riešenia konfliktov. Aké boli výsledky?