Vyrastať v harmonickom a milujúcom prostredí je samozrejme ideálne. No žiaľ, nie každý má také šťastie. Možno aj vaši rodičia boli toxickými rodičmi a vy ste si to doteraz ani neuvedomili. Ako to teda zistiť? Pokiaľ si z detstva pamätáte niektoré z týchto znakov, znamená to, že vás vychovali toxickí rodičia. Ktoré to prezradia?

K rešpektu vás viedli iba prostredníctvom zastrašovania

Rešpekt detí voči rodičom by mal byť prirodzený, no záleží od toho, ako si ho deti k rodičom vybudujú. Nanešťastie, v mnohých prípadoch je sklr vynútený. Pokiaľ teda vaši rodičia odmietali rešpektovať vaše hranice a hovorili vám, že pokiaľ žijete u nich, budete robiť všetko, čo vám povedia, sú to toxickí rodičia.

Boli ste viac kritizovaní ako chválení

Dieťa už v detstve potrebuje oboje - pochvalu, ale aj kritiku. Záleží len od toho, čoho je viac. Samozrejme je ideálne, ak je to v rovnováhe, pretože žiaden extrém nie je správny. Skúste sa teda zamyslieť, ako to bolo vo vašom detstve a či ste teda od rodičov dostávali viac kritiky alebo pochvál. Ak prevažovalo kritizovanie, zrejme viete, čo to znamená.

Prejavujete negatívne emócie

Považujete sa skôr za negatívneho človeka? Nemusí to byť len aktuálnou životnou situáciou či náladou. Možno si to v sebe nesiete už od detstva, pretože aj k vám boli vaši rodičia väčšinou negatívni, až toxickí.