Päť minút, desať, nakoniec prichádzate neskôr o celú štvrťhodinu. Každý občas niekam príde neskoro. Lenže keď sa vám to deje niekoľkokrát do týždňa a na prstoch jednej ruky môžete spočítať stretnutia, na ktoré ste prišli včas, máte problém.

Čo je to nedochvíľnosť?

Každý občas nestíha a mešká, ale „prísť neskoro“ a „byť nedochvíľny“ podľa psychológa Petra Šmolku rozhodne nemôžeme brať ako synonymá. „Neskorý príchod môže byť vyvolaný neočakávanou situáciou v doprave, na nedochvíľnosť by sme však mali nazerať ako na osobnostnú charakteristiku alebo aspoň na odraz vzťahu medzi aktérmi – ak sme zvyčajne ako tak dochvíľni, ale v okamihu, keď sa máme stretnúť s osobou X, sa vždy oneskoríme, potom to nepochybne vypovedá niečo o našom vzťahu k tejto osobe,“ hovorí odborník.

Ľudia, ktorí stále chodia neskoro, ospravedlňujú svoje meškanie rôzne: že neznášajú stereotyp, že potrebujú adrenalín a poznáme aj takých, ktorí tvrdia, že za všetko vlastne môže ich detstvo – pedantský otec nútil celú rodinu dodržiavať takú disciplínu, že ich dnešná nedochvíľnosť je len formou protestu voči nemu. „Chronická nedochvíľnosť je rys osobnosti a ospravedlňovať ju tým, že neznášame stereotyp a podobne, je skoro to isté, ako keď agresor tvrdí, že len neznáša nespravodlivosť, a tak si to radšej s každým vyrieši hneď a bez okolkov,“ hovorí psychológ. Podľa špecialistu sa nedochvíľnosť spája s takými črtami, ako je egocentrizmus a absencia rešpektu pred druhými, takže opakované nestíhanie môžeme právom považovať za prejav síce nepriamej, ale predsa len agresie človeka, ktorý mešká, voči nám, ktorí na neho čakáme a máme teda plné právo byť naštvaní. Bohužiaľ, pravdepodobne tým nič nevyriešime.

Ako sa správať ku človeku, ktorý chodí neustále neskoro, a vám to prekáža?

Na túto tému si ľudia na internete vymieňajú až neuveriteľné množstvo rád a trikov. Medzi tie najčastejšie – v prípade, že ide o partnerov alebo iné blízke osoby – patrí nastavenie hodiniek alebo dohodnutie schôdzky na mieste v inom čase – namiesto o dvanástej, o jedenástej, ak obvykle prichádza o hodinu neskôr a podobne.