Pohľad je len začiatok. Vône si svoju dôležitosť pri vzájomnom zbližovaní presadia ihneď po ňom. Zatiaľ čo mužov priťahuje esencia s vanilkou a škoricou alebo kardamónom, ženy najviac prahnú po nótach pižma. Prečo je to tak?

Všetko sa deje podvedome a celkom automaticky. Muži si cez vôňu (rozumejte tú prirodzenú, vôňu pokožky) vyberajú plodnú partnerku, ženy zase vhodného otca pre svoje deti. A verte alebo nie, feromóny vedia o vašom partnerovi prezradiť všetko dôležité. Tiež napríklad v období ženskej ovulácie zvýšiť obojstranné snahy o zblíženie. Na druhej strane vás, ak ste sa dali dokopy „z rozumu“, môže od seba rozdeliť práve vzájomná „nevôňa“.

On a ona

Načo vlastne vznikajú stále nové a rafinovanejšie esencie, keď ani ten najskúsenejší parfumér nepredbehne svojím parfumom jedinečnú vôňu každého z nás? Jednak, pochopiteľne, pre vlastný pocit, navodzujúci slastné emócie a podčiarkujúci osobnosť človeka, jednak na oklamanie partnera. Parfumy sami o sebe totiž umožňujú voňať každému a v podstate nepretržite. Tým pádom dovoľujú lákať na seba záujem aj okrem už spomenutého ovulačného obdobia. Potom už záleží na každom z nás, či sa nechá zviesť vôňou kardamómu, škorice, pižma či vanilky, ktoré sa všeobecne považujú za ingrediencie, stimulujúce centrum túžby v mozgu, alebo nenechá. Tvorcovia parfumov sa totiž môžu snažiť vpracovať do vonných esencií aj tie najpodivuhodnejšie erotické zložky, ale či zaujmú v spojení s danou pokožkou a práve ten jeden konkrétny nos, to je vždy otázka. Svet vôní je v skutočnosti jedno veľké dobrodružstvo, v ktorom žiadne presné hranice (našťastie) nefungujú.

Len vaša

Parfumérov, respektíve kozmetických značiek, ktoré by sa snažili vyvinúť zvodnú kompozíciu, plnú vášne a zmyselnosti, je veľa. Ale tých, ktorí by na to išli iným, jedinečným spôsobom, ktorý by kooperoval s prirodzenou vôňou svojho nositeľa, zase tak veľa nie je. Kraľuje medzi nimi jeden veľmi nekonvenčný koncept, vytvorený nemeckým parfumérom Gezom Schoenom – Escentric Molecules. Vybočuje predovšetkým tým, že jeho vône neobsahujú stovky rôznych zložiek, ale okrem vody a alkoholu len jedinú molekulu. Na každom teda voňajú inak a majú tendenciu sa na svojom nositeľovi strácať a znovu objavovať. Ovplyvňuje ich tiež to, v akom prostredí sa práve nachádzate a aké chemické procesy sa odohrávajú vo vašom tele. Sú iné a ich priaznivci sa zhodujú na tom, že sú doslovne návykové.