Nestačí len vyhrať, víťazstvo si musíte aj užiť. Prežiť naplno ten slastný okamih, keď ste aspoň na chvíľku najlepší zo všetkých a potvrdiť ho so svojimi najbližšími spolubojovníkmi. Práve na to slúžia mužské víťazné rituály. A je úplne jedno, či ide o víťazstvo v športe, v práci alebo v bežnom živote.

Prečo na stupňoch víťazov po každých pretekoch formuly 1 búchajú obrovské fľaše šampanského a ligoví futbalisti alebo hokejisti, ktorí vyhrali celoročnú súťaž, na záverečnej búrlivej oslave bafkajú víťazné cigary, aj keď sú nefajčiari a po celý rok si nezapália ani cigaretu? Musí to tak byť. Víťazné rituály predstavujú prirodzenú potrebu potvrdiť či zvýrazniť silu úspechu a význam víťazstva. Preto sú rozšírené hlavne v športe a predovšetkým v mužskom svete. A sú aj dôležitou súčasťou motivácie, pretože nám ukazujú pomyselné svetlo na konci dlhého zápasu a slastnú odmenu za výkon.

V hlavnej úlohe chémia

Víťazný rituál je predovšetkým gesto, ktoré potvrdzuje výnimočný čin a úspech. A muži, tí ich bytostne potrebujú k životu. Už v školských skupinách možno vidieť výrazné rozdiely medzi pohlaviami, a zatiaľ čo dievčatá spolupracujú a na prvý pohľad nespoznáte, či niektorá z nich skupinu vedie, u mužov je to inak – potrebujú súťažiť a ich partie aj pracovné skupiny majú prísnu hierarchiu a svojho vodcu. A táto potreba samozrejme s vekom nemizne, hoci sa môže meniť.

Muži sú hravejší

Niektoré víťazné rituály sú spoločné, iné individuálne, ale vždy ide o mimoriadne dôležitú súčasť ľudského spoločenstva, pretože ľudská spoločnosť je tvorená rituálmi, ktoré potvrdzujú dôležité medzníky nášho života. A práve veľké víťazstvo symbolicky predstavuje jeden z najvýznamnejších okamihov – či už je to víťazstvo športové, tvorivé (dokončenie románu), či všeobecne ľudské (prekonanie choroby).