Zimné mesiace sú v plnom prúde a tie sú nanešťastie aj ideálnym obdobím pre množenie infekcií, najmä tých vírusových. V súčasnosti na nás však stále číha aj obávaný koronavírus, ktorého šírenie je pozorované najmä v rodinách. Čo by ste teda mali dodržať, aby ste to zvládli a nenakazili sa všetci?

Vírusové infekcie sú zradné, pretože sa šíria rýchlo a v rodinách v podstate aj veľmi jednoducho. Keďže každodenne zdieľate spoločné priestory, to dáva vírusom ideálnu možnosť “prichytiť” sa na každého člena domácnosti. Ak však už doma máte nejakého maroda, rozhodne by ste nemali zanedbať prevenciu. Aj keď sa vírus už v domácnosti nachádza, neznamená to, že sa nakazí každý. Ktoré dôležité podmienky je preto potrebné dodržať?

Chorým do kuchyne vstup zakázaný

Nie je azda žiadnym prekvapením, že kuchyňa je významným miestom šírenia bacilov a infekcií. K tomu dochádza najmä pri styku s potravinami, ktoré potom konzumuje celá rodina. Ak je teda niekto z rodiny chorý, mal by mať do kuchyne vstup zakázaný a nemal by vôbec prichádzať do styku s potravinami. Tiež je vhodné chorému členovi domácnosti vyčleniť samostatný pohár, príbor či tanier, z ktorého ani po umytí nebudú jesť iní členovia rodiny. Ani umytím sa totiž nemusia zneškodniť všetky bacily. Ideálnym riešením teda je, ak chorý konzumuje jedlo v inej miestnosti, no to je však na zvážení každého.

Umývajte si ruky

O dôležitosti umývania rúk sme počuli najmä v súvislosti s koronavírusom, no je to dôležité aj pri všetkých ostatných vírusových ochoreniach. Je preto viac ako len na mieste naučiť sa umývať si ruky poriadne - a to po dobu minimálne 20 sekúnd, s použitím teplej vody a mydla. Ruky si je potrebné dôkladne umyť najmä pred jedlom, po príchode z vonku, ale aj chytaní kľučiek či kľúčov, či hladkaní domáceho miláčika. To je dôležité pripomínať všetkým členom domácnosti, inak sa vírusov tak skoro nezbavíte.

Dezinfikujte

Slovo dezinfekcia sa nám automaticky spája s koronavírusom, pretože je to najefektívnejší prostriedok, ako zabrániť jeho šíreniu. No to však platí pre všetky vírusové infekcie. Na silu dezinfekcie by ste preto mali dbať aj v domácnosti a všetky priestory pravidelne dezinfikovať. Od povrchov, cez kľučky a spotrebiče, až po podlahy a predmety. Dezinfekciu už nájdete v rôznych formách, vyskúšať môžete napríklad vlhčené dezinfekčné obrúsky, rôzne dezinfekčné spreje a prostriedky, ktorými môžete dezinfikovať všetko a teda najmä priestor, kde sa zdržiava chorý člen domácnosti. Tam by mala byť dezinfekcia na každodennej báze. A nezabudnite, že kvalitná dezinfekcia by mala obsahovať aspoň 60 % alkoholu, inak nemusí byť na vírusy účinná.