Chcete sa cítiť ako bohyne v antickom Grécku alebo kráľovné v barokovom Francúzsku? Môžete. Stačí si dopriať neobyčajne príjemný a súčasne liečivý vínny kúpeľ a ďalšie minimálne tri desiatky procedúr. To všetko vďaka vínoterapii. Vinič, kráľ medzi rastlinami, vám až zázračne zregeneruje organizmus a skrášli pokožku. Po dlhej zime sa budete cítiť zdraví, veselí, krásni a dokonca vraj aj ľahší.

Rastlina plná bohatstva

Prakticky všetky časti viniča sú liečivé. Vínoterapia používa prípravky zo živých vínnych kultúr, vínne listy, pupence, vínny cukor, olej a matolinu, teda stonky, zrniečka a šupky, ktoré ostanú po vylisovaní hrozna. To všetko v prvom rade s výťažkami z hroznových zrniečok a, samozrejme, plodov väčšinou červeného hrozna. Antickí Gréci sa možno kedysi kúpali vo víne len tak pre zábavu. Dnes už však vieme, že procedúry oficiálne používané a vedecky overené vo Francúzsku na konci dvadsiateho storočia, sú nepochybne liečivé. Vinič v sebe skrýva veľké bohatstvo. „Tieto procedúry pomáhajú telu aj duši. Liečivý proces spojený s využívaním viniča má preukázateľne pozitívne účinky na celý organizmus,“ hovorí lekár Michal Kurc, ktorý má s vínoterapiou skúsenosti zo zahraničia.

Vínoterapiou k mladostri

Vínne kúpele, masáže a kozmetické prípravky z hrozna okrem iného posilňujú krvný obeh a imunitný systém. Stimulujú látkovú výmenu a prekrvujú organizmus, zásobujú pleť životne dôležitými minerálmi a čistia ju. Spomaľujú starnutie aj tvorbu vrások. Pokožka je elastickejšia a zlepší sa jej stav pri celulitíde. Pri vínoterapii sa dokonca aj spaľujú tuky. „Keď to preženieme, dá sa povedať, že blahodarne pôsobí úplne na všetko dôležité v našom tele. Vinič vie predchádzať aj tým najzákernejším chorobám, ako je rakovina,“ potvrdzuje odborník. Moderná vínoterapia sa však začala „po kvapkách“ rozvíjať vo Francúzsku len relatívne nedávno. Tieto procedúry však nájdete už aj na Slovensku a v Čechách.