Postarať sa o dobrú imunitu nejde za pár dní alebo týždňov. Zmeny neprídu hneď, ale stojí za to si na ne počkať a niečo pre ne urobiť. Alebo radšej byť stále a dookola chorý?

Ak funguje imunitný systém tak, ako má, k imunitnej reakcii dochádza len v prípade, že sa objavia telu cudzorodé látky. Ak je však fungovanie systému narušené, telo sa buď nebráni dostatočne, alebo omylom považuje vlastné bunky za cudzie a snaží sa ich zničiť. Typickým príznakom oslabenej imunity sú často sa opakujúce rozličné ochorenia. Na podporu imunity pomocou prírodných látok existuje veľa rád, ale len niektoré sú stále účinné.

Vitamín C

Vitamín C má pozitívny vplyv na stav pokožky a tiež na imunitu. A hoci sa hovorí, že dostatok vitamínu C dokáže zabrániť chrípke, nie je to tak. Určite ale zariadi, že sa z nej rýchlejšie zotavíme a priebeh bude ľahší. Najviac vitamínu C nájdeme v šípkach, čiernych ríbezliach, kiwi, paprike, brokolici, paradajkách, špenáte, zemiakoch alebo v citrusových plodoch.

Zinok a selén

Na podporu imunity pozitívne vplýva aj selén a zinok, ktoré podporujú fyziologickú funkciu imunitného systému a prispievajú k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom. Pomáhajú organizmu preklenúť obdobie zvýšených nutričných nárokov. Zinok a selén sú tiež vhodné na zlepšenie kvality vlasov a nechtov. Zinok je minerál a stopový prvok vyskytujúci sa v prírode a náš orga- nizmus ho bezpodmienečne potrebuje na svoje fungovanie. Jeho nedostatok sa prejaví najmä na koži a vlasoch, no je dôležitý aj pre kostné tkanivo. Selén má tiež vynikajúce účinky na správne fungovanie imunitného systému, regeneruje pečeňové bunky (aj pri cirhóze), je vhodný ako podporná liečba aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení, ochrana šošovky pred kataraktou podpora liečby akné, psoriázy a ekzémov.

Ryby

Losos, makrela, haring a ďalšie tučné ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie aktivujú fagocyty - biele krvinky, ktoré pomáhajú v boji proti chrípke. Ryby a morské plody sú tiež dobrým zdrojom selénu. Selén pomáha bielym krvinkám produkovať proteíny, ktoré zbavujú telo vírusov.