Kaviarne s parádnou atmosférou, trendové bary a reštaurácie so špičkovou gastronómiou, vianočné trhy s punčom a klobásami, múzeá, paláce a predovšetkým raj pre všetkých, ktorí milujú nákupy. Aj taká môže byť predvianočná Viedeň, ktorá je navyše od slovenských hraníc len pár kilometrov.

Mekka nákupov

Viedeň je z hľadiska nákupov atraktívna hlavne preto, že tu nájdete výstavné obchody luxusných značiek, ale aj tých lacnejších. Tiež je zaujímavé, že zľavové akcie sa neobjavujú len v sezónach, ale vo Viedni sa môže výhodne nakupovať po celý rok. Stačí vedieť kde. Slušný pomer ceny a kvality ponúka nákupný bulvár Mariahilfer Strasse. Je to najdlhšia nákupná ulica vo Viedni, ktorá meria asi štyri kilometre.

Nájdete tu desiatky obchodov nám dobre známych značiek s tovarom väčšinou za nižšie ceny ako u nás. Za slušné peniaze si môžete zadovážiť aj elektroniku. Nezabudnite navštíviť obchodný dom Gern Gross. V niekoľkoposchodovom obchode vás čaká široký výber oblečenia pre dospelých aj deti, elektroniky, domácich potrieb, obuvi a hračiek.

Za luxusom do centra

Tým, ktorí vyhľadávajú skôr luxusnejšie značky, odporúčame prechádzku z námestia Kohlmarkt cez ulicu Graben do elegantnej Kärtner Strasse prvý raz spomínanej v listine z roku 1257 pod menom Strata Carythianorum. Dnešné domy pochádzajú väčšinou z 18. storočia a nachádzajú sa v nich mnohé značkové obchody, ktoré sem priťahujú bohatú klientelu z celého sveta.

Nová luxusná nákupná zóna nazývaná Zlatá štvrť sa nachádza v Starom meste medzi ulicami Tuchlauben, Bognergasse a Am Hof a ponúka rovnako exkluzívne značkové predajne. Na konci ulice Kärtner sa začína hneď vedľa Opery nákupná galéria Ringstrassen-Galerien, ktorá vďaka zastrešeniu láka na nákupy v exkluzívnych butikoch aj v zlom počasí. Do Viedne ani do iných miest sa na nákupy nikdy nevyberajte v nedeľu. Takmer všetko je zatvorené. Výnimku tvorí adventné obdobie, kedy majú obchody predĺženú otváraciu dobu.

Vianočné trhy

Vianočné trhy majú v rakúskej metropole tradíciu starú viac ako 700 rokov, prvý sa konal v roku 1294 za cisára Albrechta II. Na trhu môžete len tak nasávať atmosféru alebo nakupovať ozdoby, výrobky z dreva, sviečky z včelieho vosku alebo rôzne dobroty. Iste ochutnajte aj tradičný vynikajúci punč, pečené zemiaky, jablká v sladkom župane, gaštany alebo koláčiky. Najznámejší a najväčší trh býva pred viedenskou radnicou, kde stojí aj najvyšší viedenský vianočný strom.

Trh láka aj na vianočný expres a na najväčší adventný kalendár v Európe (každé okno radničnej budovy nesie jedno číslo) a ročne ho navštívia viac ako 3 milióny ľudí. Vianočný trh v Museum Quartier, v Múzejnej štvrti na okraji Starého mesta, ktorá patrí k desiatim najväčším kultúrnym areálom sveta, je magnetom pre obdivovateľov dizajnérskych vecí. V priestoroch bývalých cisárskych dvorných stajní ponúkajú dizajnéri módu, keramiku, šperky, knihy a dizajnové predmety.