Druhá adventná nedeľa je za nami a to znamená, že Vianoce sú už o chvíľu tu. Tiež patríte k tým, ktorých príchod najkrajších sviatkov viac stresuje, ako teší? Práve pre vás tu máme zopár dobrých rád, ako zvládnuť predvianočné obdobie v pohode a bez stresu.

Pre pracujúcich ľudí nie sú prichádzajúce sviatky ničím príjemným. Termíny tlačia, všeto treba do Vianoc stihnúť pripraviť, vybaviť, odovzdať. V USA až 38 % zamestnancov zažíva nárast stresu, ktorý súvisí práve so zmieneným obdobím. Potom v domácnostiach treba všetko na Vianoce pripraviť, upiecť, uvariť, upratať, nehovoriac o nakupovaní darčekov. Z každej strany plynúce povinnosti vás tlačia do úzkych a vy neviete čo skôr. Niet sa potom čo čudovať, ak je predvianočné obdobie plné stresu, chaosu a obáv z toho, či to všetko stihnete. No takto by to nemalo byť! Skúste si osvojiť tieto rady, ktoré vám pomôžu prejsť predvianočným obdobím o niečo pokojnejšie.

Naučte sa povedať NIE

Vedieť povedať rázne “NIE” je dôležité nielen v pracovnom, ale aj osobnom živote. A počas nechcene stresujúceho predvianočného obdobia je to viac ako len dôležité. Nenakladajte si preto na plecia viac, ako dokážete uniesť. Ak vás napríklad niekto požiada, aby ste napríklad usporiadali vianočný večierok, pričom viete, že to popri ostatných pracovných povinnostiach nemáte šancu stihnúť, jednoducho slušne odmietnite a povedzte NIE. Môžete to pokojne aj odôvodniť. Spôsob, akým to vedenie prijme závisí najmä od človeka, ktorému to poviete. Nakoniec však najdôležitejšie je, aby ste uprednostnili svoje duševné zdravie.  

Podobne to môžete aplikovať aj v súkromnom živote. Ak máte na starosti celú domácnosť, nepristúpte na to, aby ste pomohli napríklad priateľom s vianočným pečením či nakupovaním darčekov. Ak toho máte sami aj dosť, nepridávajte si ďalšie povinnosti. Inak je veľké riziko, že to všetko z časového hľadiska nestihnete a enormný stres je na svete. A to predsa nechcete.