Počas ženského cyklu sa  každá žena cíti značne zle a ubolene. Jedinou víziou, ba možno aj tajným snom žien počas ich dní, je celé dni nikam nechodiť, pozerať romantické filmy a počas toho vyjedať zásoby zmrzliny.  No aj napriek takejto lákavej predstave nie je vhodné konzumovať napríklad aj sladké potraviny. Prečo? Môžu totiž ešte zhoršiť aj tak dosť bolestivé menštruačné stavy.  

Obdobie menštruácie je akýmsi podivuhodným ženským obdobím, kedy ženy nedbajú na to čo majú práve na tanieri a jedlo vnímajú ako istú formu úľavy od bolesti. No zistilo sa, že konzumácia správnych potravín počas menštruácie môže pomôcť znížiť nadúvanie, zlepšiť náladu a dokonca dodať viac energie. Naopak, konzumácia „nesprávnych“ druhov potravín môže tieto problémy skutočne zhoršiť. Aby ste sa počas vašich dní cítili v rámci možností čo najlepšie, podľa odborníkov by ste sa mali vyhnúť týmto siedmim potravinám.

Slané potraviny

Slané potraviny ako lupienky, hranolky, a iné slané konzervované potraviny obsahujú vysoké množstvo sodíka, ktorý v tele vyvoláva nadúvanie a s tým spojené už zvýšené nepohodlie.  Sodík v tele takisto zadržiava vodu, čo je pre organizmus z dlhodobého hľadiska nebezpečné. Počas periódy znížte teda príjem týchto potravín na minimum.

 „Sprievodným javom menštruácie je aj zvýšené nadúvanie.  Ak teda ženy počas cyklu konzumujú potraviny s vysokým obsahom sodíka, nadúvanie sa u nich môže zvýšiť do ešte väčšej miery a často krát je spojené s nepríjemnými až bolestivými stavmi.“  hovorí  špecialista, Anthony Wheeler. 

Káva

Podľa odborníkov môže kofeín podobne ako soľ zvýšiť nepríjemné menštruačné bolesti. „Kofeín je vazokonstriktor, čo znamená, že spôsobuje zúženie krvných ciev a môže spôsobiť, že sa cievy, ktoré živia maternicu, napnú." hovorí doktor Lori Shemek, PhD. Ak počas dňa jednoducho potrebujete nejakú formu energie, skúste aspoň počas prvých dní menštruácie prejsť na čaj, pretože obsahuje menej kofeínu a oproti káve spôsobuje len minimálne kŕče a nadúvanie.

Polotovary 

Trans tuky známe tiež ako hydrogenované oleje, sa nachádzajú v spracovaných potravinách, ako sú predovšetkým polotovary, balené a konzervované potraviny, ktoré môžu zhoršiť menštruačné stavy. Tieto tuky môžu spôsobiť v tele zápal a môžu ešte zhoršiť bolesti v krížoch alebo podbrušku.