Mačky bývajú otravné a často aj nevďačné stvorenia. To je však len jeden pohľad na tieto chlpaté antistresové tvory, ktoré obzvlášť priťahujú nežnejšie pohlavie. Prečo je tomu tak a čo všetko dokáže mačička vycítiť? Budete poriadne prekvapení.

Mačka namiesto partnera?

Svoju neopätovanú lásku darovali mnohé ženy práve mačkám. Tie dočasne, niekedy natrvalo nahrádzajú chýbajúceho partnera. Podvedome tieto ženy cítia, že si pri nich riešia aj svoje komplexy. Naučia sa od nich milovať svoje telo, aj seba samú. Mačky sú totiž tučné aj chudé, a predsa hrdé. Mačkám sa vraj pripisuje nadzmyselná ženská sila. Aj preto ženy tak priťahujú.

„Potvrdzujú to aj prieskumy. Ženy, ktoré majú nejaké starosti, sa radšej pomaznajú s mačkou ako s partnerom. Mačky vyžarujú neuveriteľný pokoj. Majú vyrovnaný telesný rytmus, ktorý sa na nás môže prenášať. Ženy často hľadajú v domácich zvieratách aj akúsi náhradu za partnera,“ vraví psychologička Magdaléna Bohunická. Mačky vedia bezpodmienečne milovať. Uložia sa nám do lona celé ako sú, či už sú chudé alebo tučné. A my sa môžeme od nich naučiť aj to, čo niektorým ženám padne veľmi zaťažko: prijať svoje vlastné telo také, aké je.

Balzam na telo aj dušu

Prítomnosť mačiek je liečivá pre všetkých. Keď sme vystresovaní, pôsobia ako autogénny tréning. Lekári odporúčajú ich hladkanie, túlenie, pradenie ako liek. Psychiatri dokonca ordinujú svojim pacientom mačacie pradenie. Kardiológovia ho odporúčajú zase na srdce. Môže znižovať vysoký tlak aj pocity stresu a úzkosti a dokonca nás chrániť pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Prospešní sme však aj my pre mačky. Berlínski vedci zistili, že vibrácie, ktoré pri pradení produkujú, svojou nízkou frekvenciou spôsobujú, že sú ich kosti silnejšie a ich zlomeniny sa dokonca lepšie liečia. Vedci sa preto v súčasnosti pokúšajú mačacie vibrácie umelo vytvoriť, aby ľudí chránili pred osteoporózou. Svojím pradením nám mačka však robí ešte viac dobrého: štúdia univerzity z Hohenheimu ukázala, že keď sme vystresovaní, ich vibrácie na nás pôsobia ako autogénny tréning.

Vylieči aj z perfekcionizmu

Zita je odmalička neuveriteľná puntičkárka. Jej snaha mať všetko dokonalé bola takmer chorobná. Všetky veci museli byť na svojom mieste. Jej manžel sa cítil ako v pionierskom tábore či na vojne. Toto sa po príchode dvoch mačiatok, ktoré do bytu prepašoval zúfalý muž, totálne zmenilo. Už nič nebolo ako predtým. Dečky viseli dolu zo skriniek, vázy popadali, na obľúbenej sedačke lietalo množstvo chlpov, vankúše boli trvalo obsadené mačkami a strapce z koberca postupne zmizli kamsi do neznáma.