Pätina Slovákov žije od výplaty do výplaty. Problém uhradiť bežné mesačné výdavky majú najmä dôchodcovia, ale aj väčšie a neúplné rodiny. Pozrite sa na to, s akými sumami musia čarovať každý mesiac.

Plat nad tisíc eur má iba 39 percent Slovákov. Väčšina, 61 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva, dostáva výplatu s trojmiestnou sumou. Slovensko je v rámci EÚ stále na chvoste. Menej v priemere zarábajú už len v šiestich krajinách (Poľsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko). Najvyššiu priemernú mzdu, ktorá prekračuje hranicu štyritisíc eur, majú v Luxembursku, Dánsku a v Holandsku.

Koľko nám zostane z výplaty?

Takmer každá desiata slovenská domácnosť uvádza, že má veľké ťažkosti vyjsť s bežnými mesačnými výdavkami. Bodaj by nie. Polovica Slovákov zarobí v čistom v priemere do šesťsto eur. Keď im z účtu odídu splátky úverov a inkasné platby spojené s bývaním, väčšine z nich zostane v peňaženke do štyristo eur. Pričom každý tretí Slovák má na ďalšie výdavky k dispozícii iba menej ako 165 eur. S touto sumou mesačne hospodária aj dve pätiny dôchodcov.

A potom je tu nemálo tých, ktorým nezostane nič. Každý piaty našinec priznáva, že si občas musí požičať, aby si v danom mesiaci zabezpečil bývanie a jedlo. V priemere ide o sumu 137 eur. Najčastejšie sa do tejto núdznej situácie dostávajú nezamestnaní ľudia, mamičky na materskej a rodiny s nižším príjmom, ktoré majú buď viac detí alebo iba jedného živiteľa famílie.

Koľko potrebujeme zarobiť, aby sme slušne žili?

Ideálny príjem Slovákov je 1129 eur. Slováci by teda chceli zarábať v priemere aspoň o sto eur viac ako je priemerná mesačná mzda. Pritom predstava o plate, ktorý by priniesol pocit spokojnosti, je u mužov o dvesto eur vyššia ako u žien. Aj pri otázke ideálneho príjmu sa otvárajú pomyselné nožnice. Platí, že tí najchudobnejší chcú málo a tí najbohatší, naopak, najviac. Jasné, lebo čím viac máme, tým viac míňame. Tí, ktorí zarábajú do šesťsto eur by boli spokojní aj so zárobkom hraničiacim s tisíckou. A tým, ktorí si každý mesiac tisícku zarobia, tisícka nestačí, potrebovali by aspoň 1 500 eur. Viac potrebujú aj Slováci, ktorí sú z mnohodetných rodín (tri a viac detí), ale aj neúplné rodiny. Najsmelšie finančné predstavy o odmene za svoju prácu majú Slováci v produktívnom veku 36 – 45 rokov (1 200 eur). Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom, a pravdepodobne aj so znižujúcim sa úverovým zaťažením, postupne klesajú. Ľuďom nad 56 rokov stačí zárobok pod tisíc eur.