Všetci máme v sebe ukryté strachy. Niekto sa bojí výšok, iný uzavretých priestorov, ďalší pavúkov, hmyzu, hadov. No občas tie fóbie ľuďom poriadne prerastú cez hlavu a obávajú sa naozaj bizarných záležitostí, ktoré ich privádzajú do šialenstva.

Neviete to nijako zdôvodniť, logika zlyháva, no nedokážete si pomôcť. Jednoducho sa na smrť bojíte úplne iracionálneho objektu, situácie, zvieraťa. Možno ste sa s ním ani nikdy nestretli, možno vôbec nehrozí nebezpečenstvo, no váš strach je neprekonateľný. Fóbie spôsobujú utrpenie a človeka nútia vyhýbať sa ich zdroju. Nevysvetliteľné obavy zasahujú do jeho života viac, ako by si prial, viac ako je schopný zvládnuť. Pritom mať fóbiu nie je ničím nezvyčajným.

Americký Národný ústav duševného zdravia zistil, že viac ako dvanásť percent dospelých Američanov zažilo iracionálny strach, istú formu fóbie. Zhruba polovica z nich potvrdila, že mala iba mierne príznaky, no druhá polovica respondentov už priznala stredne závažné až závažné komplikácie. Najčastejšie je to úzkosť, ktorá sa môže prejaviť spotenými dlaňami, zvýšenou frekvenciou srdca alebo zrýchleným dýchaním. Toto sú tie najbizarnejšie fóbie, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli.

Nomofóbia

Nomofóbia je strach z toho, že pri sebe nebudete mať svoj mobilný telefón. Tak, a teraz ruku na srdce. Netrpíte aj vy touto čudnou fóbiou? Koľkokrát ste sa vrátili spred bytu alebo z auta po svoj mobil? Strach z toho, že si ho zabudneme, alebo že sa vybije v najnevhodnejšej chvíli, dokáže ľudí privádzať do ex- trémnej úzkosti. Dôvodom tejto fóbie je závislosť od telefónu, od internetu, od sociálnych sietí.

Aritmofóbia alebo numerofóbia

Desia vás čísla? Nebudíte sa náhodou v noci na sen, v ktorom odpovedáte z matematiky a opäť ničomu nerozumiete? Ak sa to stane občas, je to v pohode, no sú ľudia, ktorí majú z čísel naozaj panický strach.

Ergofóbia

Človek možno vyzerá ako obyčajný lenivec, no možno práve on trpí ergofóbiou. Už len predstava manuálnej či duševnej práce ho privádza do šia- lenstva, úzkosť mu bráni nájsť si alebo udržať zamestnanie. Ergofóbia je totiž strach z práce. Táto fóbia môže mať korene v šikane. Trpia ňou dva typy ľudí. Jedni predtým pracovali a majú z ďalšej práce traumu, druhá sku- pina nikdy v živote nepracovala. Príčinou tejto fóbie môžu byť vážne psychiatrické choroby ako schizofrénia, depresia, obsedantno-kompulzívne poruchy či posttraumatická stresová porucha. Najčastejšie ide o strach zo zlyhania, zo spolupráce s inými ľuďmi alebo z odmietnutia. Opäť platí, že nejde iba o bežnú nechuť pracovať, ale o pocit, ktorý paralyzuje, spôsobuje závraty, potenie, odtrhnutie od reality. Človek vtedy nie je schopný vstať z postele, nevie sa jasne vyjadrovať alebo nerozumie zadaným úlohám. Najhoršie je, že fobici sa často utiekajú k liekom, alkoholu alebo drogám, čím sa ich stav ešte zhoršuje. Nezamestnanosť je zase štartom k dlhom, chudobe a celkovému zanedbaniu zdravia a základnej hygieny. Terapeuti odporúčajú vyskúšať prácu z domu alebo podnikanie.

Gamofóbia

Slovo „gamo“ v gréčtine znamená zväzok. A práve o to ide. Ľudia, ktorí trpia gamofóbiou, majú panický strach zo života s partnerom a vrcholom je panický strach zo svadby. Naopak, existuje aj anufóbia, teda strach z toho, že sa človek nikdy neožení, prípadne zostane sám.

Arachibutyrofóbia

V tomto prípade ide o panické odmietanie konkrétneho jedla. Napríklad rýb, pretože sa obávajú, že im zostane kostička v krku. V USA je rozšírená aj fóbia z arašidového masla. Mnohým sa totiž stalo, že im maslo zostalo prilepené na podnebí a nevedeli ho odtiaľ dostať. A tak radšej túto pochutinu vylúčili, pretože sa obávali zadusenia.

Pentherafóbia

O svokrách koluje milión vtipov, ale sú ľudia, ktorí ich naozaj berú vážne. Svokry sa tak boja, že sa jej radšej vyhýbajú a pred návštevou trpia záchvatmi a úzkosťami. Ide často o bezdôvodný nadmerný strach a nemá nič spoločné s tým, že svokra vám je nesympatická alebo ste si jednoducho nesadli. Fóbia sa často spája aj so strachom z iných osôb, napríklad z nevlastných rodičov, starých rodičov či širšej rodiny.