Psychológovia sa zhodujú v názore na vplyv farieb na našu psychiku i náladu, ktorý je podľa nich nepochybne veľký. Zrak, vek a zdravotný stav sú rovnako významné ako farebné vnemy, ktoré prijímame v priebehu života. Preto môže farebná kompozícia našich domovov významne prispievať k nášmu dobrému psychickému i zdravotnému rozpoloženiu. Ako teda na nás vplývajú jednotlivé farby?

Červená

Ide o najdynamickejšiu a súčasne najagresívnejšiu farbu. Červená povzbudzuje psychicky aj fyzicky, podnecuje telesnú prácu i pohyb. Pri koncipovaní kompozície miestnosti môžeme červenú využiť ako farbu vyžarujúcu aktivačné impulzy. V miestnostiach, v ktorých chce človek byť pokojný, by červená nemala byť dominujúcou farbou, červená stelesňuje čistú energiu. Táto farba povzbudzuje metabolizmus a podporuje prekrvovanie tela. Ďalej podnecuje sexuálnu chuť a ladí človeka na vlny šťastia. Avšak pozor! Pri dlhšom pobyte v miestnosti môže nadmerný podiel červenej evokovať nepokoj, človek sa cíti podráždený a stiesnený, preto by sa táto farba mala použiť skôr ako izolovaný prvok či doplnok. Okrem toho červená (podobne ako oranžová) povzbudzuje chuť na jedlo; ak má niekto problémy s váhou, mal by v kuchyni dať prednosť radšej modrej alebo modrozelenej.

Žltá

Žltá vnáša do domu slnko, rozjasňuje myseľ, zaháňa chmúrnu náladu – a v neposlednom rade prebúdza aj sexuálny apetít. Žltá dodá priestoru slnečnú, pozitívnu atmosféru; zväčšuje malé priestory, pôsobí povzbudivo a živo. Tento účinok sa prejaví na stave mysli aj vo všetkých duševných činnostiach. Žltá farba podporuje koncentráciu, horlivosť v učení a pozitívne pôsobí na pamäť. Žltá povzbudzuje nielen ducha, stimuluje aj rozhovor a, navyše, naplno uplatňuje svoj vplyv aj v kombinácii s tmavými farbami. Žltá farba je ideálna do izieb pre mladých ľudí a do miestností určených na diskusie a porady.

Zelená

Pri zelenej farbe hovorím o jej upokojujúcich účinkoch. Je to farba vyrovnanosti, pokoja, istoty a bezpečia. Zelená ladí dušu na pozitívne vlny, prebúdza chuť do nových vecí a objavovania. Zelená sa považuje za zdroj kreativity. Zelená izba pôsobí upokojujúcim dojmom, dodáva vitalitu a pôsobí na organizmus regeneračne. Nedá sa ju označiť ani za teplú ani za studenú farbu, farebné tóny zelenej môžeme často vnímať ako vyváženie dvoch pólov, ktoré pôsobia láskavo a vľúdne, ale aj napínavo. Odtienenie s modrou ju premení v podstatne chladnejšiu a agresívnejšiu farbu. Zelená sa skvelo hodí do pracovných a obytných priestorov, usporiadanie ktorých má vyžarovať pokoj a podnecovať k duševnej činnosti a kreativite. Svieža, svetlozelená – či už ako farba alebo ako rastlina – by nikdy nemala chýbať.