Upracte si v hlave. Nesnažte sa zapamätať si všetko. Nie je to možné, ba ani žiaduce. Vyhraďte si pamäť predovšetkým na to, čo je pre váš život dôležité. Pamätajte si skrátka len to, čo chcete. Poradíme vám, ako na to.

Faktov pribúda čoraz viac

Množstvo faktov, ktoré v súčasnosti bežný človek prijíma každý deň, je stokrát vyššie, než s čím sa pred sto rokmi stretol človek za celý život. S týmto šokujúcim zistením prišli lekári, ktorí sa špecializujú na výskum mozgu. Vedia tiež, ako sa na mozgu odráža nadmiera informácií. Tým, že je neprimerane zahltený, sa jeho činnosť spomaľuje.

Paradoxne tak nastáva situácia: čím viac vieme, tým menej premýšľame. V prípade, že by sme si chceli zapamätať každú vec, s ktorou sme sa v živote stretli, stratili by sme možnosť zložitejšieho myslenia a rozhodovania. Ako je to možné? Pochopíme to v okamihu, keď si myseľ predstavíme nie ako nafukovacie balónik, ale ako pevný disk s obmedzenou kapacitou. Rovnako ako pevný disk aj myseľ sa musí určitej masy informácií zbaviť, aby si vytvorila miesto pre nové informácie.

Aktívne zabúdanie

Každý z nás má za sebou situácie, na ktoré by najradšej zabudol: rozchody, rozvody, hádky s najlepšími kamarátmi, maléry a neúspechy. Veľa takých okamihov sa z pamäte vytráca akosi samovoľne.

Nedôležité informácie, tváre a situácie miznú z nášho procesu rozpamätávania sa prostredníctvom automatického molekulárneho mechanizmu v našom mozgu. Ide o akýsi sebaočišťovací proces, ktorému odborníci hovoria „aktívne zabúdanie". Je natoľko dôležitý, že jeho narušenie môže viesť až k závažným duševným stavom, ako je posttraumatická psychická porucha, Alzheimerova choroba alebo schizofrénia.

Čo si ponechať, čoho sa zbaviť?

Nie je neznámou vecou, že starí ľudia žijú do značnej miery spomienkami. Jedni si vybavujú okamihy, kedy boli šťastní a úspešní, čo im dodáva energiu a pozitívny prístup k životu. Druhí si vybavujú prevažne situácie, v ktorých oni sami alebo ich blízki zlyhali. Traumatizujúci film neúspechov im potom berie životnú silu a vnucuje pocit márnosti.

Aj keď nemožno všetko nepríjemné vymazať z pamäti a asi by to ani nebolo správne, je dobré vedieť, že môžeme prispieť k tomu, akú informáciu si náš mozog ponechá a ktorej sa zbaví. Čo môže viesť nielen k tomu, že mozog bude lepšie fungovať, ale i k celkovo spokojnejšiemu a šťastnejšiemu životu.