V dobe, kedy predovšetkým my ženy stále citlivejšie vnímame nedostatok dotykov, v dobe, kedy sa viac cítime samé, potlačujeme emócie a uzatvárame sa, v dobe, kedy si muži pletú sex s láskou a mätú nás tým, prichádza metóda tzv. vaginálneho mapovania a učí nás spoznávať samú seba. Čo presne znamená?

Poznáte ten pocit, že ste len kúsok od niečoho, čo máte na dosah, ale nie a nie sa k tomu dostať? Ako by vám chýbala mapa, aby ste svoj cieľ mohli nájsť. A tým cieľom môže byť čokoľvek: spokojnosť, naplnenie, vedomie vlastnej hodnoty, partnerská harmónia, kvalitné vzťahy, niekto blízky, kto by vám rozumel, alebo dobrý sex a povestné vyvrcholenie. Okolo toho všetkého chodíme ako okolo horúcej kaše a nevieme, čo s tým. Nie sme v súlade so sebou, tvárime sa inak, ako sa cítime, a že sa väčšinou necítime dvakrát dobre, pretože ideme často proti vlastnému presvedčeniu, ktoré nepočúvame. Preto by bolo vhodné nájsť si svoju mapu. Takú, ktorá vás dokáže doviesť k sebe samotnej a dať vás aj váš život do poriadku.

Čo je vaginálne mapovanie?

Vaginálne mapovanie je každopádne pomerná novinka. Je to technika, ktorá ženám môže primárne pomôcť zvýšiť kvalitu ľúbostného života (sekundárne potom dať ešte omnoho viac), a ktorá spadá niekam medzi sexuológiu a psychoterapiu. Školení terapeuti, tzv. sexual bodyworkers, sa ju v rámci sexuologickej práce s telom venujú povedzme posledných desať až dvadsať rokov. Svoj pôvod má v pracovni Josepha Kramera, PhD. z Kalifornie, kde ju uznávajú ako skutočnú terapeutickú metódu, exaktnú a klinickú, a kde titul sexual bodyworker má podobnú váhu ako u nás „Ing.“. Sexual bodyworkers tam bežne nadväzujú spoluprácu s lekármi aj terapeutmi a pomáhajú pacientkam systematicky. Na rozdiel od USA si síce v Európe a inde na svete vaginálne mapovanie svoju cestu vytvára pomaly, ale došlo aj k nám.

Naše objavovanie

„Ja sama som sa k vaginálnemu mapovaniu dostala cez tantrické masáže a kurzy tantrajogy, ktoré som navštevovala. A keď som potom prechádzala školou celostnej zmyselnej masáže a videla, koľko tabu ľudia okolo sexuality stále majú, uvedomila som si, že je to oblasť, ktorá siaha veľmi hlboko. Začalo ma zaujímať, ako sa ľudia masáži poddávajú a v uvoľnení nechávajú na povrch vyplavovať svoje skutočné pocity, emócie a strachy, a ako veľmi im to pomáha, nemohla som odmietnuť ponuku stať sa školeným sexual bodyworkerom priamo pod vedením zakladateľa sexuologickej práce s telom, profesora Josepha Kramera, PhD., ktorý každoročne prilieta do Európy,“ spomína na svoju cestu k vaginálnemu mapovaniu Jana Mašková Zimolová, ktorá jeho prostredníctvom pomáha ženám už niekoľko rokov vo svojej Terapii dotykom (www.terapiedotykem.cz).

Kľúč od viacerých dverí

Vaginálne mapovanie je podľa nej skutočný nástroj pomoci pre tie ženy, ktoré cítia, že im niečo chýba v intímnej oblasti. A ako už bolo naznačené vyššie, vlastne nielen v nej. Ženy k nej prichádzajú, keď necítia potešenie zo sexu, neprežívajú orgazmus, k milovaniu pristupujú skôr z povinnosti... „Sú to ženy, ktoré z milovania nemajú radosť, neužívajú si ho, nemajú naň chuť. Akoby sa dostali do štádia, kedy je ich telo oddelené od emócií. A to všetko sa, samozrejme, odráža v ich vzťahoch. Doslovne povedané, všetci sme zrodení z orgazmu. Sexualita ovplyvňuje naše správanie, ale aj to, do akej miery sme slobodní alebo zviazaní. Aký máme vzťah k sebe, k ostatným, k partnerovi, sexu... Všetko je to prepojené a pri sexuologickej práci s telom to jedno po druhom vypláva na povrch. Je to vlastne také sebapoznávanie,“ dodáva k tomu.