Zamilovanosť je nádherná, avšak nič netrvá večne a časom akoby pomaličky vyprchávala, alebo - a to sa týka najmä dlhoročných vzťahov - úplne vymizla. Napriek tomu je tu vždy možnosť pokúsiť sa to napraviť.

Život s preludom

Niečo nové sa vždy môžete dozvedieť aj o svojom dlhoročnom partnerovi, o ktorom si myslíte, že ho poznáte lepšie ako jeho vlastná matka. Možno ste však o ňom veľa vedeli pred desiatimi rokmi, kedy ste ešte dychtili poznať každú chvíľu jeho doterajšieho života. Dnes už ale nevidíte jeho, ale len obraz s dávno prepadnutou dobou trvanlivosti.

Samozrejme, do istej miery je to stále ten istý muž alebo rovnaká žena, akurát sa za tie roky posunuli niekam inam. Rovnako ako vy. A ak nechcete prežívať do konca svojho života v stereotypnom vzťahu s preludom, ale túžite mať vedľa seba reálneho človeka, najskôr sa na neho opäť poriadne pozrite.

Ako sa znovu zamilovať

Čo hrá veľkú úlohu v tom, či sa nám podarí znovu sa zamilovať do človeka, po ktorého boku už dlhšiu dobu žijeme? Predovšetkým dôvera, vedomie toho „fajn“, čo bolo na začiatku, chuť zabojovať a rovnako priority, teda, čo teraz skutočne chceme. A, samozrejme, podstatná je tak isto príčina, ktorá spôsobila odcudzenie – či k nemu došlo len v dôsledku nedostatku spoločne stráveného času, alebo sme už vo fáze vzťahovej krízy spôsobenej neverou alebo nejakým iným vážnym „prehreškom“. Takýto reštart láskyplného vzťahu každopádne nejde bez chuti a investovanej energie.

Predovšetkým potrebujete v partnerovi vzbudiť pozornosť a záujem a v sebe tak isto. Ako na to? Všeobecne, je hlavné byť sám sebou a sám seba si aj vážiť. „Sebavedomie priťahuje a nikto asi nechce ‚doliezajúceho‘ partnera, ktorý sa nám vnucuje,“ hovorí terapeutka Lucie Horníková. „Ak chceme, aby sa do nás partner znovu zamiloval, zamerajme sa na seba a zvýšme svoj kredit či už starostlivosťou o seba, vzdelaním alebo nejakou inou nám blízkou aktivitou. Nie je nič horšie, ako kôpka nešťastia a postoj: Tu ma máš – pozri, čo som bez teba.“

Zdieľajte, ale nie na sieti

Aj doma sa môžete obliekať do toho, v čom sa cíti príjemne a zároveň sexi. A nemusí to byť kostým, stačí obtiahnuté tričko s pekným výstrihom, sexi nohavice a upravené vlasy. Nerobte to však kvôli nikomu, ale kvôli sebe. Chcete sa predsa cítiť ako žena. Môžete si nahovárať, že partner miluje vašu dušu, ale pravdou je, že ochota tráviť voľno v trenkách s dierou alebo vo vyťahanom tričku o sebaúcte nehovorí a k sexepílu neprispieva.