Počúvate aj vy vo svojom okolí povzdychnutie – ako si mám šetriť na horšie časy, keď sa všetko zdražuje, keď žijeme v horších časoch? Kedy naposledy ste sa zapojili do takého rozhovoru a ako znelo vaše povzbudenie - odporúčanie? 

Je to téma, ktorú ľudia riešia veľmi často. Šetriť treba začať hneď, neodkladať to. Nech vás neodrádza, že nedokážete odložiť 20 % svojho príjmu mesačne. Začať môžete aj s 10 eurami. Len sporte pravidelne. Dajte si záväzok, že prestanete kupovať jednu špecifickú vec mesačne, napríklad igelitové tašky, alebo namiesto kávy so sebou z kaviarne si zoberte z domu. Ak ste fajčiar, odpustite si jednu cigaretu denne, za mesiac ušetríte krabičku. Ušetrené peniaze pridajte k tým 10 eurám. Stanovte si cieľ, ktorý vás bude motivovať. Alebo si pri nasporení určitej čiastky vždy dožičte malú odmenu. Sporenie vás tak bude baviť viac.

V posledných týždňoch rezonuje zdražovanie a rast inflácie. K tomu sa pridala vojna na Ukrajine. Ako si v tejto situácii zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť? Ako sa môžeme „finančne“ poistiť? 

Aj keď aktuálna inflácia mnohým rodinám skomplikovala život, netreba podliehať panike. Pokiaľ máte  nasporené peniaze len tak na účte, nájdite vhodnejší spôsob ich zhodnocovania. Znížite tak dopad inflácie. Ak ste peniaze investovali do fondov, nevyberajte ich. Z dlhodobého hľadiska vám práve správne investovanie pomôže kompenzovať prípadné výkyvy trhu. A pokiaľ nemáte vytvorenú finančnú rezervu, začnite si sporiť už dnes, neodkladajte to. To, že si vytvoríte potrebnú rezervu vám výrazne zníži stres z ekonomickej neistoty.

Veľkou témou je udržateľnosť, recyklovateľnosť, zhodnocovanie, less waste ako životný štýl. Ste fanúšičkou? 

Less waste je skvelá šanca, ako šetriť životné prostredie, aj svoju peňaženku. Navyše je to správna cesta k trvalej udržateľnosti. Snažím sa nekupovať si veci len tak „pre radosť“, ktoré vlastne ani nepotrebujem. Preferujem kvalitné materiály, ktoré sú síce drahšie, ale vydržia dlhšie a tým pádom aj šetrím. Veci, ktoré už nevyužívam, sa snažím posúvať ďalej tým, ktorí ich ešte využijú. Voľno, ktoré mám, chcem tráviť s rodinou, preto sa snažím čas strávený v obchodoch znížiť na minimum a nakupovať efektívne. Ušetrené peniaze vieme využiť na spoločné zážitky.

Čo ešte pomôže znížiť zaťaženie rodinného rozpočtu? 

Z prieskumov vyplýva, že slovenské rodiny míňajú na zbytočnosti desiatky eur mesačne. A to aj tie nízkopríjmové. Takéto položky si viete jednoducho identifikovať pri pravidelnej kontrole účtov. Slušnú sumu vám dokážu ušetriť sezónne výpredaje, či už plánujete nakúpiť elektroniku, alebo doplniť šatník. Využívanie zón bez peňazí, kde si ľudia vymieňajú veci, ktoré už nepotrebujú, je tiež efektívnym spôsobom ako šetriť. Veľa ľudí využíva aj možnosti rôznych swapov alebo bazárov. Veci nemusia byť nové, aby poslúžili svojmu účelu. Zároveň vám ostane dobrý pocit, že zbytočne nevytvárate odpad.

Keď rodina nevládze splácať úvery, chce znížiť sumu mesačnej splátky, aký postup by mala zvoliť? Zakrývať problémy pod koberec asi nie je rozumné riešenie... 

Tváriť sa, že sa nič nedeje, je to najhoršie, čo môžete urobiť. Tým, že výzvu o zaplatení hodíte do koša, problém nezmizne. Akonáhle máte pocit, že svoju finančnú situáciu nezvládate, či už kvôli dlhodobej PN, strate zamestnania alebo sa vám zmenili pomery v rodine, nečakajte a kontaktujte svoju banku. Nie je hanba povedať, že sa vám doma zmenila finančná situácia. Žiadna banka nechce, aby sa jej klient dostal do platobnej neschopnosti. Určite vám pomôžu nájsť vhodné riešenie a nastaviť splátky tak, aby ste ich zvládali. Dlhodobým ignorovaním problémov sa situácia len zhoršuje.

Mnohé rodiny majú viaceré úvery a nevedia, že ich môžu konsolidovať. Využívajú Slováci takúto možnosť?

Približne 40 % Slovákov má skúsenosti so splácaním viacerých úverov. Konsolidáciu úverov však využíva len približne tretina z nich. Pritom refinancovanie pomôže dostať úvery pod kontrolu a vyplatiť sa vďaka tomu dajú nielen klasické bankové úvery, ale aj pôžičky z nebankoviek, dlhy na kreditnej karte, resp. povolené prečerpanie, vyplatiť peniaze z rôznych pôžičkární. Výhodou je, že budete mať len jednu splátku a mesačne budete platiť menej. 

Keď sa vás známi pýtajú, či je teraz vhodné obdobie na úvery, čo odpovedáte? 

Z ekonomického hľadiska platí, že inflácia praje dlžníkom, pretože úroková sadzba je často nižšia ako aktuálna inflácia. Preto, ak zvažujete požiadať o úver, z pohľadu rastu inflácie je práve teraz vhodná doba.

Ako sanovať peniaze pred infláciou? Čo má ostať na bežnom účte, čo s finančnou rezervou?

V prvom rade by sme si nemali peniaze odkladať doma do ponožky. To je to najhoršie možné riešenie. Nielenže vaše peniaze strácajú na hodnote, ale zároveň zvyšujete riziko, že vás niekto okradne. Takmer každý mesiac počúvame o tom, ako podvodníci vymámili peniaze od ľudí priamo doma a neraz ide o tisícky eur. Istotu vám ponúka banka, peniaze, ktoré tam vložíte, sú v bezpečí aj vďaka zákonu o ochrane vkladov. Na bežnom účte by sme si mali nechávať len sumu, ktorú potrebujete na bežné mesačné náklady. Finančnú rezervu by ste mali mať relatívne rýchlo a ľahko dostupnú, pretože krízové situácie prichádzajú nečakane. Nie je dobré mať túto sumu viazanú dlhodobo, pretože predčasný výber je častokrát spojený buď s poplatkom, alebo so stratou nároku na sporiacu odmenu. Z pohľadu zhodnocovania dlhodobých úspor je vhodným nástrojom na boj s infláciou zodpovedné investovanie.

Na záver trochu osobná otázka: V bankovom sektore robíte vyše 16 rokov. Popálili ste sa niekedy pri investovaní. Odovzdáte svoju skúsenosť čitateľom?  

Nemám negatívnu skúsenosť s investovaním. Vždy som si nechala poradiť od kolegov, ktorí sa na túto oblasť špecializujú. Autá si dávame opravovať do servisov,  byty nám rekonštruujú stavebné firmy. Preto by sme sa mali naučiť, že aj financie by sme mali zveriť do rúk profesionálov, ktorí dokážu zvoliť vhodnú stratégiu na ich zhodnocovanie. Ako sa hovorí, múdry sa učí na chybách iných, vo svete peňazí to platí dvojnásobne.

Zdroj a foto: PR článok