Ľudia im príliš nerozumejú, pretože sú iní než ostatní. Ťažko nadväzujú kontakt a vyhľadávate skôr samotu ako spoločnosť. Aj toto sú autisti, alebo ľudia s Aspergerovým syndrómom, o ktorých by ste mali vedieť.

Všetko berú doslova

Medzi autistami nájdete aj dosť géniov (IQ nad 140). Napriek tomu môžu nám ľuďom v norme pripadať v lepšom prípade trochu divní, v horšom ako regulárni blázni. Všetko berú doslova, čo im bráni pochopiť vtip a chýba im zmysel pre zveličenie a iróniu.

Keď človeku s ťažšou formou autizmu poviete „zober nohy na plecia a padaj", asi sa pokúsi váš príkaz splniť doslova. Intonačné nuansy, ktoré nám napovedá zmysel oznámenia, vrátane toho, akú má človek náladu alebo úmysel, je pre nich vysielaním na vlnách, ktoré nezachytia. Pôsobia aj hovoria chladne, akoby bez emócií, a tak sa o nich hovorí, že ani žiadne nemajú. Ich vnútorný život je veľká záhada.

Je ich čoraz viac?

V posledných rokoch sa autistov rodí čím ďalej, tým viac. Nevie sa, čím to je, ale hovorí sa o možnej súvislosti s trendom „starých" matiek, aj o tom, že ich jednoducho len viac diagnostikujeme. O čo vlastne ide?