Ak má byť aj dlhodobý vzťah šťastný, treba na ňom pracovať každý jeden deň. Kde však na to v dnešnej uponáhľanej dobe vziať čas a tiež energiu? Tu je návod, ako dať partnerovi trebárs aj za 30 sekúnd najavo, že vám na ňom záleží.

Začnite deň dotykom

Ľudia sú závislí na fyzickom kontakte a ide dokonca o jednu z našich základných potrieb. A je vcelku jedno, či je to bozk, priateľské potľapkanie po chrbte, objatie alebo pohladenie po vlasoch. Tento priateľský dotyk by však mal trvať aspoň 30 sekúnd. Odborníci tvrdia, že akýkoľvek bozk trvajúci viac ako 5 sekúnd, má na vzťah doslova životodarný vplyv.

Zvedavosť 

Vyhýbajte sa nudnej a stereotypnej otázke? Ako si sa dnes mal? alebo Tak ako to šlo? Pýtajte sa chytro a konkrétnejšie. Klaďte otázky, ktoré nevyvolávajú automatickú a neurčitú odpoveď, ale nútia k zamysleniu a privedú vás k plnohodnotnému rozhovoru. Tým, že budete demonštrovať skutočný záujem o to, čo váš partner robí a čo prežíva, dokážete, že vám na ňom naozaj záleží. Napokon, nezabúdajte, že zmyslom dlhodobého vzťahu je práve spoločné zdieľanie životných situácií. 

Vzájomná podpora

Rozoberajte s partnerom stresujúce situácie vášho života. Vôbec nejde o neustále sťažovanie sa, no zvýšite tým vzájomnú dôveru a jeden druhého podporíte. Nestavajte sa na stranu partnerovho oponenta, aj keď tušíte, že tentoraz mal pravdu. Tým, že sa ku kritike partnera nepridáte, nestanete sa jeho nepriateľom, ale parťákom. Zvýšite tak šancu, že sa vám aj v budúcnosti zverí so svojimi problémami. Posilnite vzájomnú dôveru a partner nebude mať zábrany pred vami úprimne prejavovať svoje emócie.