Aj vy si (takmer) každý večer ľaháte do postele s dobrým pocitom, že ste dnes prešli 10 000 krokov alebo viac? Hoci to, že sa venujete pohybu a pre svoje zdravie toho robíte veľa je chvályhodné, ukázalo sa, že tento trend prejsť denne 10 000 krokov nie je až taký prospešný, ako by sa mohlo zdať. Vedci vysvetľujú, prečo je to tak.

V prvom rade treba pripomenúť, že chôdza a pohyb ako taký, je pre organizmus veľmi dôležitý a pre zdravie prospešný. No hoci je to fakt, podľa vedcov neexisstuje žiadne magické číslo, ktoré vám automaticky zaručí zdravie a minimalizuje všetky možné zdravotné komplikácie. A nie je ním ani spomínaných 10 000 krokov denne.

Každý je iný

Každý človek je iný. Každý potrebuje iné množstvo energie prijať a iné vydať. Všetko to je v prípade každého veľmi individuálne a závisí od viacerých faktorov. Medzi najvýznamnejšie patrí pohlavie, vek, fyzická činnosť počas dňa, ale aj hmotnosť či zdravotný stav. A to sa podobne týka aj toho, koľko krokov by mal každý urobiť. Nejde totiž o uniformné číslo.

Prieskum chôdze

Trend prejsť denne 10 000 krokov je pomerne dosť rozšírený a zrejme ho dodržiava aj mnoho ľudí. Možno aj práve kvôli tomu sa vedci týmto fenoménom začali zaoberať a vykonali mnoho výskumov. Jedna z najnovších a najrelevantnejších štúdií bola publikovaná v časopise Nutrition, Obesity and Exercise len pred niekoľkými dňami. Na nej sa zúčastnilo spolu 2000 mužov a žien stredného veku, ktorí boli pomocou meracích zariadení monitorovaní. Tieto zariadenia snímali počet krokov, ale aj ich intenzitu počas dňa. A aké boli výsledky?

Tento dlhodobý experiment sa však začal ešte v roku 2005 a účastníci boli v pravidelných intervaloch sledovaní až do roku 2018. Počas tohto obdobia však 72 účastníkov výskumu zomrelo. Vedci preto nevedia jasne povedať, či pravidelná chôdza zlepšila alebo zhoršila zdravotný stav účastníkov.

„Vykonanie viac ako 10 000 krokov denne nesúviselo s ďalším znížením rizika úmrtnosti,“ vysvetľujú vedci vo svojej štúdii.