Pekné nohy ukazujeme rady, no v lete predsa len o čosi viac. Kŕčové žily sú neestetickým, ba aj nepríjemným problémom, ktorý trápi mnoho žien. Prevencia je pritom veľmi jednoduchá. Prinášame zoznam potravín, ktoré sú účinným nástrojom v boji proti kŕčovým žilám.

Žilový systém je sieť ciev, ktorých základnou funkciou je odvádzať krv z tkanív a orgánov späť k srdcu. Keď tento systém nepracuje, ako má, môže dôjsť k tvorbe kŕčových žíl alebo chronickej žilovej nedostatočnosti. Čo teda môžete urobiť pre zlepšenie? Skúste sa zamerať na potraviny, ktoré sú pre žilový systém dôležité. Absolútna prevencia kŕčových žíl síce možná nie je, ale zmeny v životnom štýle, strave a pohybových návykoch vášmu žilovému systému významne prospejú.

Vláknina

Žilovému systému prospievajú predovšetkým strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina. Nedostatok vlákniny vedie k zápche a následne k tlaku v žilách, čo môže spôsobiť vznik kŕčových žíl. Preto by vláknina nemala chýbať v jedálničku osôb, ktoré majú sklon k vzniku varixov.