Stará mama je dôležitou súčasťou výchovy vašej ratolesti. Existuje však viacero typov babičiek a každá môže svoju rolu brať trochu inak. Prečo sú aj moderné babičky pre deti také dôležité? A aká by mala byť ich hlavná úloha?

Každá má niečo výnimočné

Okrem opatrujúcej babičky, stelesnenia rodičovských snov, existuje tiež babička nočná mora, teda babička rozmaznávajúca, ktorá dovolí milovaným vnúčatkám úplne všetko. Babička kritička sa, naopak, spolieha na prísnosť. Aj keď svojich najbližších miluje, nie je ľahké jej vyhovieť. Potom tu máme starú babičku. S výpravou do lesa jej vnúčatá veľmi počítať nemôžu, zato bude úspešná v rozprávaní zaujímavých príbehov. Naopak, mladá babička je síce fyzicky vo forme, ale zase nemá veľa času, pretože zvyčajne ešte navštevuje zamestnanie.Všetky babičky však majú čo odovzdať. 

Podľa koučky Nikoly Šraibovej od babičiek dostávame iný typ starostlivej lásky, ktorá na rozdiel od tej rodičovskej nie je zaťažená očakávaním, predstavami a nárokmi na dieťa. Babičky nás zvyčajne milujú a prijímajú takých, akí sme. Môžu nás mnohému naučiť (čo naše matky ešte nemusia vedieť alebo nemajú čas nám nejaké skúsenosti odovzdať), a tiež v nás upevniť hodnoty, ktoré dnešná moderná doba už napríklad nemá alebo na ne zabúda – postarať sa o rodinu, upratať, vedieť niečo uvariť, starať sa s láskou o druhých a venovať sa jeden druhému.

„A čo je dôležité, fungujú aj ako ženský vzor. Môžu byť pre vnučky príkladom v tom, čo sa im v živote osvedčilo, ale môžu tiež sprostredkovať skúsenosť, ako niečo robiť inak,“ myslí si odborníčka. Ideálna babička je teda taká, ktorá má doposiaľ chuť, čas i energiu sa s vnučkou stretávať, nechýba jej dostatok skúseností, ktoré túži odovzdávať ďalej, a pritom nie je malicherná, aby ju vytočilo, že vnučka omylom odrela kočíkom nábytok.

Babička? To myslíte mňa?

Špeciálnou kategóriou je babička, ktorá odmieta túto úlohu a dokonca ju irituje už samotné oslovenie. Má svoj život, svojich priateľov a záujmy, a malé deti ju, úprimne povedané, veľmi nezaujímajú. „Každý sme iný a niekto sa s úlohou babičky nevie celkom stotožniť,“ hovorí špecialistka. „Asi to nie je úplne ideálny stav, pretože babička je pre svoju vnučku po rodičoch ďalšou dôležitou blízkou osobou v jej živote, a tak isto funguje ako vzor. Sú však dievčatá, ktoré bez najmenších problémov vyrastajú bez babičiek, ak majú oporu, samozrejme, predovšetkým u svojej matky.“