Vedeli ste, že podiel na tom, v akom vzťahu ste teraz, môžu mať aj vaše predchádzajúce lásky? Prečo je tomu tak, že niektorá z nich vás doslova ničila a s inou ste sa nemali problém rozlúčiť bez jedinej slzy? Existuje skutočne niekto osudový, alebo je to len fikcia z románov? 

Prvá láska

Prvá láska je v živote každého človeka veľmi dôležitá. Prvýkrát mal totiž vtedy možnosť zažiť ten nádherný pocit a všetko bolo také úžasné. Aj preto si ju zvyknú ľudia pamätať na celý život. Dokonca aj vtedy, keď počas nej prežili niečo negatívne. A práve to často zvykne v zlom svetle ovplyvňovať aj ich nastávajúce vzťahy. Bezprostrednosť a miera naivity, totiž podľa psychologičky zohrali svoju rolu, takže teraz môžete mať pocit, že vás prvá láska naplnila šťastím a radosťou, ktoré už inokedy a inde nezažijete. 

Kto ovplyvňuje váš život? 

Dnes si svoje prvé skúsenosti vyskúšajú ľudia už vo veku 15 alebo 16 rokov. Berú sa a plodia deti však často až po tridsiatke. Počas tohto dlhého 15-ročného medziobdobia tak do ich života vstúpi viacero osôb, ktoré ich ovplyvnia viac, alebo menej. 

Miera ich vplyvu závisí od mnohých faktorov - veku, typu osobnosti, dĺžke vzťahu a vašom prístupe k tomuto vzťahu. Čo je logické, lebo ak niekoho nepovažujete za dôležitého, nebudete brať ako dôležité ani jeho názory. Na druhej strane, čím ste s niekým dlhšie, tým väčšia je šanca, že vás nejako poznačí, a to aj v prípade, že s jeho niektorými názormi nesúhlasíte. 

Láska na prvý pohľad 

Existuje láska na prvý pohľad? Podľa vedcov z univerzity v Syracuse nie lenže existuje, ale aby ste prepadli čaru druhého človeka vám často stačí pätina sekundy. Náš mozog totiž veľmi rýchlo vyhodnotí, či dotyčný človek patrí výzorom a správaním do nášho vzorca a zamilovanie je na svete. 

Častejšie sa pritom takto zvyknú zamilovať muži, lebo majú tendenciu ženu viac hodnotiť podľa vzhľadu. Naopak, žena skôr rozmýšľa, či ju muž vie zabezpečiť a dokáže sa postarať o deti. Napriek tomu si podľa odborníkov treba dávať pozor, aby sme v čase takejto zamilovanosti neunáhlili dôležité kroky - ako počatie dieťaťa, alebo svadbu. Vždy by ste mali počkať aspoň 3 mesiace (to je zväčša doba, kedy povolí prvotný ošiaľ) a následne sami uvidíte, či tento vzťah bolo len pobláznenie, alebo skutočne sa k sebe s daným človekom hodíte. 

Môže to byť osud?

Človek počas života stretne mnoho partnerov, ale skutočne sa zamilovať dokáže len asi 2 až 4-krát za život. Práve tieto stretnutia možno považovať za osudové. Psychológovia hovoria v takýchto prípadoch hovoria o dvoch základných prípadoch.

Buď ide o neopätovanú lásku, a v takom prípade máme tendenciu si náš nedosiahnuteľný cieľ (osobu) idealizovať. V druhom prípade ide o to, keď citová angažovanosť jedného neúmerne a dlhodobo prevyšuje angažovanosť druhého. Často ide o partnerov, s ktorými nás spája silný emocionálny zážitok, ktorý sa nám dokázal vryť hlboko do pamäti. 

Podľa odborníkov existujú pre každého človeka na svete viaceré osudové lásky (údajne sú takí ľudia pre každého až štyria), avšak nič v prípade takýchto vzťahov nezaručuje, že spolu partneri skutočne prežijú zvyšok života. Stále totiž platí, že v konečnom dôsledku má posledné slovo to, ako sa budú o vzťah obaja starať. To za vás žiadna osudovosť nevybaví.